YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye Davos'a damgasını vurdu
Türkiye Davos'a damgasını vurdu
25 Ocak 2015 07:51
Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'nda Türkiye fırtınası esti. Dünyanın önde gelen şirketlerinin CEO'ları, Türkiye'nin yatırım için en cazip ülke olduğuna dikkat çekti

Devlet liderleri ve iş dünyasından yöneticilerin katıldığı Dünya Ekonomik Forumu'nun yıldızı Türkiye oldu. Dünyanın önde gelen CEO'ları, banka yöneticileri Türkiye'nin uluslararası yatırımcılar için çekici bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Ekonomide yıldızı parlamaya devam ediyor. Yatırımcılara yeni fırsatlar sunuyor" mesajı verdi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası başta olmak üzere uluslararası finans kuruluşları da Türkiye'deki yatırımların artıracağına dikkat çekti.

B20 büyük ilgi gördü

Davos'ta devam eden forumda düşen petrol fiyatlarının küresel ekonomiye yansımalarından deflasyon tehlikesine, küresel sorunlardan yatırımlara kadar bir dizi konu değerlendirildi. Uluslararası işadamları Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen B20 toplantısında bir araya geldi. B20 Görev Güçleri'nde koordinatör başkanlık görevlerini yürüten Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Hüsnü Özyeğin ve Ali Koç, büyümenin finansmanı, ticaret, altyapı yatırımları, yolsuzlukla mücadele ve istihdam konularında değerlendirme yaptı. Coca Cola Üst Düzey Yöneticisi Muhtar Kent de ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

Yatırımcıları cezbediyor

Nasdaq OMX Yönetim Kurulu Direktörü Glenn Hutchins Türkiye'nin uluslararası yatırımcıları cezbettiğini ifade etti. Hutchins, Türkiye'nin yabancı yatırımcıları artırmak için kapsamlı çalışmalar yürüttüğüne işaret ederek, Borsa İstanbul'un dünya standartlarında bir teknoloji platformu oluşturduğunu söyledi. Hutchins, "Türkiye sermaye piyasalarına olan güveni artırdı" diye konuştu.

Yıldızı parlayan ülke

Nasdaq CEO'su Robert Greifeld, Türkiye ekonomisinin yıldızının parladığını ifade ederek, "Türkiye'de sermaye piyasaları dinamik bir yapıya sahip. Borsa İstanbul ile stratejik ortaklığımız bulunuyor. Bu ortaklık yoluyla, BIST'i desteklemeye devam ediyoruz. Dünyadaki ekonomik büyüme, yatırım fırsatlarıyla mümkün. Türkiye'nin ekonomide yıldızı parlamaya devam ediyor" dedi.

En büyük yatırım Türkiye'ye

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Philip Bennet Türkiye'ye geçen yıl 1.4 milyar euroluk yatırım yaptıklarını belirterek, şunları anlattı: "Türkiye, bankamızın finansmanından en yüksek payı alan ülke. Finansman ihtiyacının karşılaması için en sağlıklı yol doğrudan dış yatırımlar. Sermaye piyasalarında derinleşmenin yolunu arıyoruz. Borsa İstanbul, Orta Asya'dan Kuzey Afrika'ya kadar finansal merkez olmaya çalışıyor."

Şimşek: Düşük faiz yatırım için fırsat

Foruma katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırım konusuna önem vereceklerini belirterek, 2035 yılına kadar 70 trilyon dolarlık altyapı yatırımına ihtiyaç olacağını söyledi. Maliye Bakanı Şimşek, "İsviçre, Euro Bölgesi ve Japonya'da 7.3 trilyon dolarlık devlet tahvillerinin faizi eksiye düşmüş durumda. Doğru model kurulup Türkiye buna ön ayak olursa bu düşük faiz ortamını dünya için yatırım hamlesine dönüştürebiliriz" yorumunu yaptı.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler