YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türkiye çok önemli bir ülke"
"Türkiye çok önemli bir ülke"
04 Temmuz 2011 20:43
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye'nin önemine vurgu yaparak bölgede İsrail'le birlikte 4 anahtar ülkeden biri olduğunu söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Türkiye'nin bölgedeki en önemli ülke olma niteliğini sürdürdüğünü belirterek, "Türkiye ile ilişkilerin çok önemli" olduğunu vurguladı.

İsrail Savunma Bakanı, partisi Bağımsızlık'ın (Atzmaut) grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye çok önemli bir ülke. Elbette İsrail'le birlikte, bölgedeki 4 anahtar ülkeden biridir" dedi.

Bu ülkeler arasında saydığı Suudi Arabistan ile kötü olmayan ilişkiler içinde olduklarını ifade eden, "Ama gerçekte (Suudiler'le) bir ilişkimiz yoktur" diye konuşan Barak, İran'la düşmanca ilişkiler içinde olduklarını, Mısır ile İsrail'in bir barış anlaşması bulunmasına karşın, bu ülkenin de çeşitli zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti. Barak, "Bu nedenle, Türkiye ile olan ilişkilerimizi doğru bir düzleme getirmeye niyetliyiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze ablukası ile ilgili eleştirileri üzerinde de duran Barak, "İsrail'in başka çaresi olmadığı için abluka uygulaması başlattığını" savundu.

İsrail Savunma Bakanı, "Türkiye'nin Ortadoğu'daki en önemli ülke olarak kaldığını" vurgularken de "Biz, aramızda geçenleri geride bırakmaya ve ileri doğru gitmeye niyetliyiz" dedi.

Filistinlilerin Eylül ayında BM'de bir Filistin devletinin ilanını sağlamaya çalıştıklarını belirten Barak bunun kendi açılarından hiç de basit olmayan bir durum yaratacağını ifade etti.

Filistinlileri İsrail'le müzakereleri tıkamakla suçlayan Barak, yine İsrail tarafı olarak, Filistinlilerle karşılıklı görüşülebilecek ve siyasi görüşmeleri geliştirebilecek bir ortam aramayı sürdürdüklerini kaydetti.

Barak, özellikle Avrupa ülkelerinin, hatta diğer büyük ülkelerin, siyasi görüşmelerin olmamasının nedeninin Filistinliler olduğunu da anlamasını beklediklerini ifade etti.

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri cinayeti üzerinde de duran Barak, bu konudaki özel mahkemenin üst düzey bir Hizbullah yetkisini suçladığını hatırlatarak, "Bu durum Lübnan'ı sarsacak bir olgudur. Henüz, daha derin izlerin bu soruşturmayı sınır ötesine, mesela Suriye'ye, Suriye'nin yönetimine taşıyıp taşımayacağı belli değildir" sözleriyle, bu cinayetin gerisinde Suriye'nin de olması ihtimalini dile getirdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler