YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Türkiye bu deneyimi ilk defa yaşayacak"
“Türkiye bu deneyimi ilk defa yaşayacak"
20 Nisan 2014 15:15
KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali, Türkiye’de ilk kez cumhurbaşkanının halk tarafından seçileceğini hatırlatarak, “Türkiye bu deneyimi ilk defa yaşayacak." dedi.

Halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı yine halk tarafından kurulan ve anayasa bütün yetkileri nasıl olacak. Sorun orada diye düşünüyorum. Dolaysıyla bu sıkıntıları biz hep yaşadık. Hala yaşıyoruz. Zaman zamanda yaşıyoruz” dedi.

KKTC 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Hitit Üniversitesi’nin davetlisi olarak Çorum’a geldi. Talat, dünyanın en eski medeniyetlerinden Hititlerin başkenti Hattuşa’yı gezdi. Tarihi ören yerlerini gezen Talat, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini dışarıdan izlediklerini dile getiren Talat, bu konuda kendisinin söyleyeceği bir şeyin olmadığını belirterek, halkın karar vereceğini dile getirdi. Siyasi partilerin kararlarını vereceğini, adaylarını belirleyeceğini halkın da iradesini ortaya koyacağını dile getiren Talat, “Biz yıllardır bunu yaşıyoruz. Cumhurbaşkanını halk seçiyor.

Siyasi partilerde bazen bağımsız adaylarda adaylıklarını koyuyorlar ve yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı belirleniyor. Türkiye bu deneyimi ilk defa yaşayacak. Halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı yine halk tarafından kurulan ve anayasa bütün yetkileri nasıl olacak. Sorun orada diye düşünüyorum. Dolaysıyla bu sıkıntıları biz hep yaşadık. Hala yaşıyoruz. Zaman zamanda yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
Esas sorunun halkın seçtiği cumhurbaşkanı ile Anayasa’nın bütün yetkiyi verdiği hükümet arasında ilişkilerin nasıl düzenleneceğinin olduğunu dile getiren Talat, “Bizde Kıbrıs meselesi diye bir mesele var.

Kıbrıs meselesi Hitit medeniyeti kadar eski olmasa da eski bir mesele. 50 yıllık bir sorun. Bu cumhurbaşkanın omuzlarında. Kıbrıs sorunu Cumhurbaşkanını iç siyasetten biraz uzaklaştırıyor. Ama olmadığını varsaysak halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı, anayasanın bütün yetkileri verdiği bir hükümet bunların ilişkileri nasıl düzenlenecek. Sorun esas olarak burada. Ben öyle düşünüyorum. Bu aynı görüşte olan Cumhurbaşkanı ve hükümetle daha az tezahür eder bu sorun ama farklı görüşlerde hükümet ve cumhurbaşkanı olduğunda o zaman işler biraz daha karışık hale gelebilir. Herhalde daha ileriye yönelik dönemlerde anayasal olarak düzenlemeler yapılacak ve işte netleşecek diye düşünüyorum. Benim bakışım bu. Ama içte tabii ki bir irade ortaya konacak ve herkesin saygı göstereceği bir irade olacak” dedi.Talat, bir gazetecinin Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına adaylığı konusundaki sorusu üzerine, “Herkes aday olabilir. Cumhurbaşkanlığı adaylığı herkese açık” sözleriyle yanıt verdi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler