YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye ABD'nin Afganistan isteğini reddetti
Türkiye ABD'nin Afganistan isteğini reddetti
Türkiye ABD'nin Afganistan isteğini reddetti
02 Mart 2008 / 19:30 Güncelleme: 02 Mart 2008 / 00:00

ABD nasıl oldu da Ahmedinecad'ın Irak ziyaretine karşı bu kadar sessiz kaldı? Daha da önemlisi, Ahmedinecad'ın ziyareti, yalnızca bir ırak ziyareti miydi? Bugün Bağdat'ta gerçekleşen görüşme, Irak ve Afganistan'da çıkmaza sürüklenen ABD'nin, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren çözüm arayışlarının bir parçası.


İşte kanal a haber'in ulaştığı önemli ayrıntılar.


 


Tarih, 28 Şubat 2008 Perşembe... ABD savunma bakanı Robert Gates Ankara'ya gelerek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'la görüşme gerçekleştirdi.


Görüşmede, ABD'nin kara harekatı uzun sürmesin mesajını ileten Gates, muhataplarından olumsuz cevap aldı. Hem Orgeneral Büyükanıt hem bakan gönül, "mehmetçik'in işi bitince çekileceğini" vurguladı.


Türk askerinin ertesi gün üslerine dönmesi, kimi çevrelerde "ABD'den gelen mesajın gereği yapıldı" şeklinde yorumlandı. Ancak, gerçek böyle değildi. Hatta, Gates'in olumsuz cevap aldığı tek konu Mehmetçik'in geri dönüşü de değildi.


ABD'li bakan, Washington yönetiminin çıkmaza girdiği Irak ve Afganistan konusunda destek aramak için Ankara'daydı ve Türkiye'den özellikle Afganistan'a asker göndermesini istiyordu.


Türkiye, kesinlikle Afganistan'a asker göndermeyeceğini belirterek net bir dille "hayır" dedi.


Gates, Ankara'dan eli boş dönünce, ABD b planının devreye sokarak; Irak, Afganistan hatta Pakistan'da içine düştüğü zor duruma karşı, Tahran yönetiminin desteğini aramaya yöneldi. ABD'nin İran Cumhurbaşkanı’nın tarihi ziyaretine sessiz kalmasının altında yatan neden de bu. Hatta, Bağdat'taki diplomatik temas da yalnızca Ahmedinecad ve Talabani'yle sınırlı değil.


İki devlet başkanının el ele görüntü  verdiği saatlerde, Bağdat'ta yalnız ABD Genel Kurmay Başkanı değil, Washington'dan gelmiş siyasi bir başka heyet daha bulunuyordu.


Siyasi heyet, ABD'nin teklif ve beklentilerini İran heyetine iletmek üzere oradaydı. Ancak, bu görüşme taraflar arasında doğrudan gerçekleşmiyor. Irak'lı bir heyet, ABD ve İran heyetlerine aracılık ediyor.


Türkiye'de aradığı desteği bulamayan Bush yönetimi, Tahran'la yürüttüğü dolaylı diplomasiden bir sonuç alabilecek mi henüz belli değil. Ancak, Türkiye, iki ülke arasındaki bu temastan rahatsız değil.


Hatta, İran, ABD ile olan bu diyalog sürecinde Türkiye'yle de istişare halinde hareket ediyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler