YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkiye 1821'den Güney Sudan'da
Türkiye 1821'den Güney Sudan'da
07 Şubat 2013 11:18
Güney Sudan Hükümet Sözcüsü ve Enformasyon Bakanı Barnaba Marial Benjamin, "Türkiye, 1821'den bu yana hep buradaydı. Türkiye - Güney Sudan ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

 

Güney Sudan Hükümet Sözcüsü Benjamin, Türkiye-Güney Sudan ilişkilerini AA muhabirine değerlendirdi.
 
Türkiye ile ticaret, eğitim ve sağlık gibi alanlarda ilişkilerini geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Benjamin, şunları kaydetti:
 
"Gördüğünüz üzere Güney Sudan büyük bir ülke ve bakir kaynakları bulunuyor. Türkiye teknik donanımı ve birikimi ile burada çalışabilir. İki ülke birlikte ilişkilerini daha da ileriye taşıyabilir. Biz 2 yaşında, genç bir ülkeyiz ve genç bir ülke her zaman desteğe ihtiyaç duyar. Güney Sudan, Türkiye'nin kalkınma desteklerine, burada yapacağı yatırımlara her zaman minnettar olacaktır. Görüyorsunuz ki birçok zorluğa rağmen, biz var olmayı başarmaktayız. Her ülke zorluklarla yüzleşmektedir. Bu zorlukları çözmeyi başardığınızda daha güçlü oluyorsunuz ve kalkınmanız daha da kuvvet kazanıyor. Bu genç ülke herkesin desteğine ihtiyaç duymaktadır."
 
İki ülke ilişkilerine çok önem verdiklerinin altını çizen Benjamin, "Kanaatimce, Türkiye ile Güney Sudan arasındaki ilişkiler tarihi bir dönüm noktasındadır. Türkiye, 1821'den bu yana hep buradaydı. Türkiye-Güney Sudan ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Şu an tesis edilmiş diplomatik ilişkilere sahibiz, Türkiye'de bir büyükelçiliğimiz bulunmakta, ayrıca Türkiye'nin de burada, Juba'da büyükelçiliği bulunmaktadır" diye konuştu.  
 
 
"Türkiye'nin oynaması gerektiği rolü üstlendiğini düşünüyoruz"
 
 
Hükümet Sözcüsü olarak Türkiye ile Güney Sudan ilişkilerini birçok noktada dile getirdiklerine değinen Benjamin, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye'nin tesis ettiği diplomatik ilişkilerden dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye'nin Ortadoğu'da barışın tesisi için, Mısır'da, Suriye'de ve diğer yerlerde, üstlenmiş olduğu rolü önemsiyoruz. Ayrıca Türkiye'nin Somali'de insani yardım faaliyetlerini takdir ediyor ve minnetle takip ediyoruz. Ciddi bir tarihi geçmişi sahip olan Türkiye'nin oynaması gerektiği rolü üstlendiğini düşünüyoruz." 
 
 
AA
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler