YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türkçe sevdalılarına 'Babacan' destek
Türkçe sevdalılarına 'Babacan' destek
Türkçe sevdalılarına 'Babacan' destek
18 Şubat 2008 / 09:41 Güncelleme: 18 Şubat 2008 / 00:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın açılışını gerçekleştirdiği 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ukrayna Elemeleri'nin Türkiye'ye gidecek finalistleri belli oldu.


Bu yılki Türkçe Olimpiyatı Ukrayna Etabı, 7 ayrı bölgede, 9 kategoride düzenlendi. Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı, Kiev Eğitim ve İlim Genel Müdürlüğü, Taras Şevçenko Milli Devlet Üniversitesi ve Türk müteşebbislerce açılan Uluslararası Meridyen Okulu tarafından organize edilen yarışmanın elemelerine ülkedeki binlerce Türkçe meraklısı içinden seçilerek gelen 135 genç katıldı.


Elemelerin açılışı, Avrupa Birliği ve Karadeniz Bölgesi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gelen Bakan Ali Babacan tarafından yapıldı. Bakan Babacan, Türkçe olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek olimpiyatın her geçen yıl çok ciddi yankı bulduğunu belirtti. Türkçede buluşanlara, "Sizlerin Türkçeye ilgi duyması Türkçeyi iyi öğrenmesi Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkiler açısından büyük önem taşıyor." diyen Babacan sözlerine, "Ne kadar çok arkadaşınız Türkçe öğrenirse ülkeler birbirine o kadar yaklaşacaktır." şeklinde devam etti.


Babacan konuşmasında, bir ülkenin dilini öğrenmenin aslında o ülkenin kültürünü, tarihini de öğrenmek olduğuna dikkat çekti ve Türkçeye olan sevgilerinden dolayı öğrencileri tek tek kutladı. Bakanla sohbet etme imkânı bulan öğrenciler Bakan kadar eşi Zeynep Babacan'a da ilgi gösterdi.


Programa ev sahipliği yapan üniversitenin Roksalana (Hürrem Sultan) adlı folklor ekibi Ukrayna'nın geleneksel danslarını canlı sahne performansıyla sergiledi. Daha sonra şarkı yarışması kategorisinde finale kalan öğrenciler şarkılarını okudu. Odesa Ekonomi Üniversitesi öğrencisi Anastasiya Stoyanova, Emel Sayın'ın 'Yağdır Mevlam Su' şarkısı, Karadeniz Lisesi öğrencisi Marina Sivova, Neşet Ertaş'ın 'Neredesin Sen' türküsü ve Milli Tavriya Üniversitesi öğrencisi Leyla Kurtberdininova ise Gülay'ın 'Cesaretin var mı aşka?' adlı parçasıyla dereceye girdi. Törende seyircilerin merakla beklediği bir diğer kategori ise şiirdi. Finale kalan Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi öğrencilerden Serane Kencaliyeva, Necip Fazıl'ın 'Sakarya Türküsü' şiirini okudu. Kencaliyeva 21-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılmaya hak kazandı. Gecenin sürpriziyse minik dervişlerden oluşan semazen grubuydu. Meridyen'in en küçüklerinden oluşturulan dervişlerin sema gösterisi salondan uzun süre alkış aldı.


Olimpiyat ödüllü Garip, 13 yaşında 'anne' dedi


Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen 'olimpiyat oyunları'nda, masatenisi zihinsel engelliler kategorisinde Türkiye'ye gümüş madalya kazandıran Garip Olcaş'ın (13) kaderi Çin'de yapılan muayeneyle değişti. Şampiyona öncesi özürlü olup olmadığının belirlenmesi için muayeneden geçirilen Garip'in bir kulağının yüzde 40 oranında duyduğu, işitme cihazıyla oranın yüzde 70'e çıkabileceği anlaşıldı. Ailesinin dar gelirli olduğunu öğrenen Dilek Sabancı'nın devreye girmesiyle gerekli cihaz ABD'den getirildi. Cihazın takılmasıyla adeta yeniden doğan Garip, diğer büyük mutluluğu da 13 yıldan sonra ilk kez 'anne' diyerek yaşadı. Yeni duymaya başladığı için cümle kurmakta güçlük çeken Garip, arkadaşları ve ailesiyle daha sağlıklı iletişim kuruyor. Anne Melike Olcaş, önceden sadece işaretlerle anlaştıkları Garip'in, artık söylenenleri anladığını belirterek, "Bana sarılıp 'anne' deyince dünyanın en mutlu insanı oluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." diye konuştu. Garip Olcaş,katıldığı ilk 'Özürlüler Türkiye Masatenisi Şampiyonası'nda altın madalya kazanmıştı.


Azerbaycan'ın olimpiyat ekibi iddialı hazırlanıyor


Haziranda altıncısı yapılacak olan Uluslararası Türkçe Olimpiyatı'nda Azerbaycan'ı temsil edecek isimler belli oldu. Seçmelerin yapıldığı Bakü Musikili Komedi Salonu'ndaki törene katılan yüzlerce davetli unutulmaz bir gece yaşadı. Öğrenciler Türkiye'de altıncısı yapılacak olan Türkçe olimpiyatında Azerbaycan'ı temsil edebilmek için kıyasıya mücadele etti. Programa Azerbaycan Milli Eğitim Bakanı Mısır Merdanov, Türkiye Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam'ın yanı sıra çok sayıda davetli ve sanatçı katıldı. Duygusal şiirlerle gözyaşına boğulan davetliler daha sonra şarkı dalındaki yarışmalarla coştu. Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, eğitim gönüllülerine teşekkür ederken de duygulu anlar yaşandı. Vüsal Gözelov, Bakü


Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler