YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk sınırındaki dramatik son
Pulitzer ödüllü gazeteci Anthony Shadid, Suriye’den gizlice çıkarken dramatik şekilde öldü.
Türk sınırındaki dramatik son
18 Şubat 2012 / 09:00 Güncelleme: 18 Şubat 2012 / 10:21

Cesedini, arkadaşı 5 kilometre sırtında taşıyıp Türkiye’ye getirdi. Dünyaca ünlü gazeteci Anthony Shadid gizlice girdiği Suriye’den Türkiye’ye dönerken astım krizinden vefat etti. Fotoğrafçısı cenazeyi sınırdan geçirerek Hatay’a getirdi. Gizlice girdiği Suriye’deki olayları takip ettikten sonra kaçakçıların yardımıyla at sırtındaTürkiye’ye dönmeye çalışırken astımkrizine yakalanan Pulitzer ödüllü Amerikalı gazeteci Anthony Shadid yaşamını yitirdi. ABD’de modern gazeteciliğin son dönemde yetiştirdiği en önemli muhabirlerden biri olan ve Ortadoğu’yu en iyi tanıyan 43 yaşındaki Anthony Shadid’in cenazesi, yanında bulunan New York Times’ın foto muhabiri Tyler Hicks tarafından 5 kilometre sırtta taşınarak Hatay’ın Reyhanlı ilçesine getirildi.

KAÇAKÇILARLA BİRLİKTE GEÇTİ

New York Times adına haber yapmak üzere geçen hafta Türkiye üzerinden Suriye’ye giren ünlü gazeteci Anthony Shadid ve yanında NewYork Times’ın foto muhabiri Tyler Hicks, iç karışıklıkların yaşandığı bu ülkedeki son durumla ilgili haberlerini hazırladı. Çalışmalarını tamamlayan Anthony Shadid ve Tyler Hicks, yine kaçak yoldan Türkiye’ye dönüşe geçti. Astım rahatsızlığı ve atlara alerjisi bulunan Anthony Shadid, atlı kaçakçılarla birlikte gelirken Türkiye sınırına 5 kilometre kala rahatsızlandı. Anthony Shadid at sırtındayken alerjisi nedeniyle astım krizi sonucu öldü.

Cesedi kaçak yoldan getirdi

Tyler Hicks, Shadid’in cenazesini gizlice Türkiye’ye soktu. Hicks polis ve jandarmaya ulaşarak olayla ilgili bilgi verdi. Saat 02.00 sıralarındaki bu ihbar üzerine harekete geçen güvenlik güçleri Reyhanlı’nın Cilvegözü Gümrük Kapısı ile karayolu arasındaki İbrahim Paşa Kavşağı’nda karşıladıkları otomobili durdurdu ve bagajda Anthony Shadid’in cesedinin olduğu belirlendi. Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı da olay yerine gelerek inceleme yaptıktan sonra Anthony Shadid’in cenazesi Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Cumhuriyet Savcısı, ön otopsi yaptırdığı ve ‘nefes darlığı sonucu ölüm’ raporu verilen Anthony Shadid’in cesedini genel otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.

Soruşturma başlatıldı

Reyhanlı Cumhuriyet Savcılığı, Anthony Shadid’in cesedinin bulunması ve ölümüyle ilgili soruşturma başlatırken, New York Times’ın Genel Yayın Müdürü Jill Abramson’un da olayla ilgili Adana’ya geldi. 160 yıllık gazetenin tarihinde ilk genel yayın müdürü olan Jill Abramson’un çok üzgün olduğu belirtildi. Tyler Hicks yaşadıklarını anlatırken, sınırı geçerken ölen Anthony Shadid’i yaklaşık 5 kilometre sırtında taşıyarak Türkiye’ye getirdiğini, yardım istediği bir bekçinin otomobile koydukları cenazeyi Reyhanlı’ya ulaştırdığını ve ardından 112 Acil Servisi, polisi ve jandarmayı aradığını söyledi.

Libya’da Türkiye kurtardı

Henüz 43 yaşında olan Lübnan asıllı Anthony Shadid’in, meslek hayatı başarılarla dolu. Ortadoğu konusunda uzman olan gazeteci, 2004 ve 2010 yıllarında, Irak’ın işgaliyle ilgili haberleriyle Pulitzer ödülüne layık görüldü. Shadid, New York Times, Washington Post, Boston Globe and Associated Press gibi dünyanın en önemli yayın organları için 20 yılı aşkın süredir hazırladığı haberlerle tanınıyordu. 2002 yılında Batı Şeria’da vurulan Shadid, geçen yıl Libya’da kaçırılmış ve Türkiye’nin çabalarıyla kurtarılmıştı.

SURİYE’YE GİZLİCE GİRMİŞTİ

Bir hafta Suriye’de kalan Shadid, başta Özgür Suriye Ordusu olmak üzere Devlet Başkanı Beşşar Esed’e muhalif silahlı unsurlarla ilgili haberlerini hazırladıktan sonra Türkiye’ye dönüyordu. Yabancı gazetecilerin ülkedeki faaliyetlerini yakından takip eden Suriye hükümetinin, Shadid’in ülkede olduğu konusunda bilgisinin bulunmadığı belirtildi. (Bugün)
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler