YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk öğrenciye soykırım ödevi
Fransa'da soykırım iddiasını reddeden Türk öğrenci okuldan uzaklaştırıldı. Velinin babası okul yönetimine rest çekti..
Türk öğrenciye soykırım ödevi
18 Kasım 2009 / 14:21 Güncelleme: 18 Kasım 2009 / 15:45

Fransa’da soykırım iddiasını reddeden bir Türk öğrenci okuldan uzaklaştırıldı ve soykırımla ilgili ödev hazırlaması istendi. NTV'ye konuşan baba Mehmet Doğan, "Soykırım ödevini yapmayacak, gerekirse sıfır alacak" dedi.

13 yaşındaki Mustafa Doğan'a 2 gün okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

Fransa’nın Almanya sınırındaki kenti Nancy yakınlarındaki Jacques Marquette Lisesi, ortaokul son sınıfta okuyan 13 yaşındaki Türk öğrenci Mustafa Doğan tarih dersinde Ermeni soykırımı iddiası işlenirken, 5 Türk kökenli arkadaşıyla birlikte tartışmaya katılarak soykırımı kabul etmedikleri yönünde görüş belirtti.

Bu açıklamaya sinirlenen tarih öğretmeni bu yönde görüş bildiren öğrencileri dersten çıkardı. Konuyu sınava da taşıyan öğretmen Ermeni soykırımı ile ilgili bir soru sordu.

Mustafa soruya sinirlenerek, “Ermenilere soykırım yapılmamıştır. Yapıldıysa da hak etmişlerdir” ifadesini kullandı. “Hak etmişlerdir” kelimesinin altını çizdi. Bunun üzerine sinirlenen tarih öğretmeni, Mustafa’yı cezalandırdı.

Okul yönetimi Mustafa’yı 2 gün okuldan uzaklaştırma cezası verdi. Bu süre içinde de “Osmanlı İmparatorluğu tarafından işlenen soykırım: İnsanlığa karşı suç” başlıklı bir ödev hazırlaması istendi.

Mustafa’nın ailesi, “baskı dolu ifadelerle dolu ödevi amaçlı bulup” yapmama kararı alarak bölgedeki Türklerin sivil toplum kuruluşu olan COJEP’e başvurdu. COJEP’in araya girmesiyle okul yönetimi aile ile cuma günü yeniden bir araya gelme kararı aldı.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, okul müdürü François Vingola konuyla ilgili olarak Mustafa’nın “hak edilen soykırım” tanımlamasını kullanmasını kabul etmediklerini, uluslararası insani değerler acısından da böyle bir ifadenin kabul edilmeyeceğini belirtti. Okul müdürü, “Bizim yaptığımız Mustafa’ya bunları hatırlatmak isteyen pedagojik bir uygulamaydı. Mustafa okuluna başlamıştır. Hiçbir sorun yoktur, ceza da almayacaktır.

Konu bizim için kapanmıştır. Okulumuz laik demokratik bir cumhuriyet okuludur. Ve Mustafa derslerine kaldığı yerden devam edecektir” dedi.
Mustafa’nın ödevi yapması için zorlanıp zorlanmayacağına ise hiç bir zorlamanın olmayacağı yanıtı verildi.

BABASI: GEREKİRSE SIFIR ALACAK, ÖDEVİ YAPMAYACAK

Olayla ilgili NTV’ye konuşan Mustafa’nın babası Mehmet Doğan şunları söyledi: "Perşembe günü okul beni aradı. 'Çocuğunuz Fransa yasasına göre büyük suç işledi' dediler. Ermeni yasasını inkar etmiş. 2001 yasasından bahsettiler, ben de 'öyle bir yasa duymadım' dedim. Müdür yardımcısıyla biraz sert konuştuk, kendisi de 'şimdi anlaşılıyor çocuğun nereden öğrendiği' dedi. Suçu benim üstüme attı.

Cuma gününü bekliyoruz. Her gün çocuğuma baskı yapıyorlar. İki gün uzaklaştırıldı. Tekrar soykırım üzerine bir ödev verdiler. Soykırımı araştıracak ancak ödevi yaparken Türk sitelerinden araştırmayacak, tepkimiz bunun üzerine.

İNKARIN CEZASI 45 BİN EURO

Öğretmenler ve müdür yardımcısı tepki gösterdi, hâlâ baskı yapıyorlar. Ben de çocuğuma 'bu ödevi yapmayacaksın gerekirse sıfır alacaksın' dedim. Düne kadar hâlâ baskı vardı.

Fransa’da yasalara göre soykırımı inkar etmenin 45 bin Euro cezası var diye anlattılar. Ancak yasa geçmedi hâlâ bir tasarı var. Cuma günü nasıl tavır alacakları belli olacak. Ben oraya savaşmaya gitmiyorum. Politikacılar, tarihçiler çözemediler ki, 13-14 yaşındaki çocuğa bu konuları sorsunlar."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler