YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk öğrencinin gururlandıran başarısı
Türk öğrencinin gururlandıran başarısı
19 Ağustos 2009 08:25
Yağmur suyundan elektrik üreten projesiyle Türk öğrenci birinci oldu

İsveç'ın başkenti Stockholm'de düzenlenen ''Uluslararası Su Haftası Forumu''nda ''Gençler Su ödülü'' yarışmasını Türkiye'den 18 yaşındaki öğrenci Ceren Burçak Dağ, yağmur suyundan elektrik üreten projesiyle kazandı.
        


Su kaynakları ve temiz içme suyu konularındaki sorunların tartışıldığı ''Uluslararası Su Haftası Forumu''nda dün 29 ülkeden gençlerin projelerinin katıldığı yarışmalarda ödül kazananlar açıklandı. Bu yıl 8 bin 600 projenin katıldığı ''Gençler Su Ödülü'' yarışmalarında Türkiye'den katılan Ceren Burçak  Dağ'ın yağmur suyundan elektrik enerjisi elde eden projesi finale, daha sonra da
ilk üçe kaldı.
        


Stockholm Aelvsjö'deki fuar merkezinde bu gece düzenlenen törende ise Ceren Burçak Dağ'ın projesi birinciliğe değer bulundu. Dağ, 5 bin dolar değerindeki para ödülü ile su damlası şeklindeki kristal plaketi almaya hak kazandı.
        


Stockholm'deki ''Gençler Su Ödülü'' yarışmasına aralarında Türkiye, Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Finlandiya, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya ve Japonya'nın da bulunduğu 29 ülkeden gençler projeleri ile katıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler