YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk mahallesinde patlama: 2 ölü
Türk mahallesinde patlama: 2 ölü
26 Eylül 2010 08:28
Brüksel'de Türklerin yoğun yaşadığı Schaerbeek semtinde bir Türk'ün oturduğu binada şiddetli patlama meydana geldi. Olayda 2 kişi öldü, 17 kişi de yaralandı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Türk Mahallesi olarak bilinen Schaerbeek semtinde dün gece büyük bir patlama meydana geldi.

Çok sayıda Türk vatandaşın oturduğu Nord İstasyonu'na yakın muhitte meydana gelen patlamada üç ev yerle bir oldu. Olayda ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatını kaydederken, çoğu ağır olmak üzere 17 kişi de çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yaralılar arasında iki çocuğun olduğu öğrenilirken, bir kişinin ise halen enkaz altında olduğu sanılıyor.

Gaz kaçağından olduğu meydana geldiği sanılan olayda patlamanın sebebine dair her hangi bir resmi açıklama yapılmadı. Brüksel Gaz İdaresi yaptığı kısa değerlendirmede araştırmaların hızla başlatıldığını ve şuanda üç evi kullanılamaz hale getiren nedenin ne olduğuna dair kesin bir şey söylemenin mümkün olmadığını kaydetti. Gece yarısına doğru meydana gelen patlamada hasar gören evlerden ikisinin Türklere ait olduğu ifade ediliyor. Görgü tanıkların ifadelerine göre saat 23 civarında çok büyük bir patlama olmuş. Çevre evlerdeki birçok kapı ve pencere de patlamanın etkisiyle kırılmış.

Brüksel'de Rue Destouvelle 33 adresinde bulunan evde meydana gelen patlamadan komşu binalar da etkilenerek çöktü. Belediye Başkanı Cecile Jodogne derhal acil eylem planını devreye sokarken, semtin büyük bölümü olası bir patlamaya karşı tahliye edildi. Gaz İdarisi yetkililerinin yeni bir patlama riski olmadığını tespit ettikten sonra mahalleli evlerine dönerken, çöken binaların bitişiğindeki evlerde oturanlar çökme ihtimaline karşı yakındaki bir okulda yerleştirildi.

Korkunç patlamada ilk belirlemelere göre iki kişi hayatını kaybetti. İkisi çocuk olmak üzere toplam 17 kişi hastaneye kaldırıldı. Çocuklardan birisinin ağır yaralı olduğu ifade ediliyor. Beş kişi çöken evlerin enkazından çıkartılırken, bir kadının iki saatten fazla kurtarılmayı beklediği öğrenildi.

Ölen ya da yaralananların uyruklarına dair resmi bir açıklama yapılmazken, bunlardan çoğunun Türk olduğu endişesi hakim.

Cihan

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler