YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Kızılayı'ndan Türkmen ailelere yardım
Türk Kızılayı'ndan Türkmen ailelere yardım
01 Mayıs 2015 15:15
Kızılay ekibi, Irak'ın Kerkük kentinde 500 Türmen sığınmacı aileye gıda yardımı yaptı

Türk Kızılayı, Irak'ın Kerkük kentinde 500 Türkmen aileye gıda yardımında bulundu.

Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek'in başkanlık ettiği ekip, DAEŞ şiddetinin evlerinden ettiği Türkmen sığınmacılara içinde şeker, çay, makarna, bakliyat, reçel, zeytin, sıvı yağ ve salça bulunan gıda kolilerini dağıttı.

Mintez Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ın birçok bölgesinde çatışma mağduru ailelere insani yardım malzemelerini ulaştırdıklarını belirterek, "Türkmen ve muhacir kardeşlerimizin olduğu her yere ulaştık. Dün Vasit'teydim, önceki gün arkadaşlarım Küfe'deydi. Daha önce Basra'daydık. Tüm kardeşlerimize ihtiyaç duydukları malzemeleri teslim ettik" dedi.

Şimşek, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği ile işbirliği içinde Kerkük'teki sığınmacılar için 100 adet konteyner getirme çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Yardımların dağıtımına katılan Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da Türk Kızılayı'na yardımlarından dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi:

"Kızılay'ın zor zamanda yanımızda olması bizi gururlandırdı. Türk Kızılayı'nın çatışmaların başından beri Irak'ın dört bir yanında faaliyette bulunması özellikle Türkmen sığınmacı kardeşlerimizin yaralarını sarması, onlarla yakından ilgilenmesi oldukça önemlidir."

Kızılay, Irak'ta çatışmaların başladığı 2014 Haziran'ından beri bölgede insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler