YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk kadını olmadan AB olmaz
Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan AP’deki konuşmasında Iraklı, Filistinli, Afgan kadınların dramına değinerek “Onların ağıtları sağır kulakları aşıp modern dünyada yankı bulmuyor” dedi
Türk kadını olmadan AB olmaz
30 Nisan 2010 / 08:04 Güncelleme: 30 Nisan 2010 / 08:09

Beraberinde 100’ü aşkın kadınla Brüksel’e giden Başbakan Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) düzenlenen “AB Yolunda Türk Kadını” panelinde yaptığı konuşmada, kadın hakları konusunda hassas olan Batı’ya Afganistanlı, Iraklı ve Filistinli kadınların yaşadığı dramı da görmesi çağrısında bulundu. AP Türkiye’de Kadın Hakları Raportörü Emine Bozkurt’un TUSKON ile ortaklaşa düzenlediği panelde, Başmüzakereci Egemen Bağış ve AB Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle’yle birlikte açılış konuşması yapan Erdoğan, Türkiye’nin artık gündem belirleyen bir ülke olduğunu söyledi.

‘ANADOLU’DA KADIN HEP DİRAYETLİYDİ’

Anadolu’ta tarih boyunca kadınların önemine değinen Emine Erdoğan konuşmasında “Terken Hatun’la Hayme Hatun, Bala Hatun ve Nilüfer Hatun Valide Hafsa Sultan” gibi isimleri de andı. “Bugünün Türkiyesi’nde sadece ülke ölçeğinde değil dünya ölçeğinde başarılı bilim kadınlarına ve sanatçılara sahibiz” diyen Erdoğan konuşması sırasında yanında oturan Emine Bozkurt’u işaret ederek, “İşte Avrupa’da da şahit olduğumuz gibi kadın siyasetçilerimiz bulunuyor” dedi.

‘EN AĞIR BEDELİ HEP KADINLAR ÖDEDİ’

Erdoğan, tarih boyunca her türlü olumsuzluk karşısında en ağır bedeli hep kadınların ödediğini belirterek, AB’yi Doğulu kadınların acılarına daha fazla kulak vermeye davet etti. Ortadoğu’lu kadınların acılarını anlatan Erdoğan, bu trajedileri Avrupalıların görmemesinden şikayet etti. 

DÜNYAYI KADINLAR KURTARIR

Konuşmasında “Kadının ve kadın emeğinin istismarı karşısında ortak mücadele vermek zorundayız” diyen Emine Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Irkçılığa, cinsiyet ayrımcılığına, hoşgörüsüzlüğe, önyargılara karşı hoşgörüyü, birbirine saygıyı ve birarada yaşama kültürünü hep birlikte öne çıkarmak zorundayız. Bizler Avrupalı kadınlar olarak, küresel tehdit ve tehlikelere karşı daha yaşanabilir bir dünyayı inşa etme gücüne, potansiyeline ve birikimine ziyadesiyle sahibiz.”

Erdoğan'la birlikte Brüksel'e gelen Türk heyetinde süperstar Ajda Pekkan da yer alıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler