YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türk' isminin geçtiği derneklere izin yok!
'Türk' isminin geçtiği derneklere izin yok!
11 Temmuz 2013 09:25
Batı Trakya'da, adında "Türk" sözcüğü bulunması nedeniyle kuruluş izni verilmeyen "Rodop Türk Kadınları Kültür Derneği"nin (RTKKD), Yunan yargısına yaptığı başvuru ikinci kez reddedildi.

RTKKD'nin avukatlarından Ahmet Kara, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararı uyarınca derneğin tanınması için yapılan başvurunun Yargıtay Mahkemesi tarafından bir kez daha reddedildiğini belirtti.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Kara, mart ayında görüşülen davanın karara bağlanmasına karşın yazılı gerekçeli kararın henüz kendilerine ulaşmadığını belirterek, "RTKKD'nin, AİHM kararına dayanarak tanınması için iç hukukta başlattığı ikinci süreç de maalesef olumsuz bir şekilde sonuçlandı. Böylelikle RTKKD için ikinci kez AİHM'nin yolu açılmış oldu" dedi.

Konu Avrupa Konseyi'ne taşınacak

Türk derneğinin bu konuda yasal hak arama sürecinin devam edeceğini ifade eden Avukat Ahmet Kara, mahkeme kararının değerlendirilmesinin ardından AİHM kararının uygulanmasına yönelik Avrupa Konseyi nezdinde girişimlerde bulunacağını belirtti.
2001 yılında kurulmak istenilen ancak, adında "Türk" sözcüğü bulunması nedeniyle kuruluş izni verilmeyen dernek, 2005'te Yunanistan Yüksek Mahkemesi'nin alt mahkemelerin kararını onaylamasının ardından davayı AİHM'e götürmüştü.

AİHM, derneğin, Yunanistan aleyhinde açtığı davayı 2008 yılında karara bağlamış ve "Yunanistan'ın adında 'Türk' sözcüğü bulunan derneğe kuruluş izni vermemekle "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) örgütlenme hakkıyla ilgili 11. maddesini ihlal ettiği" görüşüne varmıştı.

Daha önce de kapatılan İskeçe Türk Birliği'nin, AİHM'in kararının ardından yasal haklarının iadesi için yaptığı iki ayrı başvuru, İskeçe Asliye Hukuk Mahkemesinde ve Trakya İstinaf Mahkemesi'nde görüşülmüş ve "AİHM'nin kararlarının Yunan hukuku için bağlayıcı olmadığı ve içtihat teşkil etmediği" gerekçesiyle reddedilmişti.

Sadece "Türk" değil "azınlık" kelimesi de yasak

Diğer yandan, Batı Trakya'da kurulmak istenilen ancak, adında "azınlık" kelimesi bulunduğu gerekçesiyle kurulmalarına izin verilmeyen derneklerin hukuk mücadelesi sürerken, Meriç ilindeki "Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Kültür ve Eğitim Derneği"nin (BTAGMKED) bu konudaki itirazının mahkeme tarafından kabul edildiği öğrenildi.

Avukat Ahmet Kara, BTAGMKED'nin bu konudaki dört yıllık hukuk mücadelesinin başarıyla tamamlandığını belirterek, Yargıtay'ın ilgili kararı uyarınca davayı yeniden görüşen Trakya İstinaf Mahkemesi'nin azınlık derneğini resmen tanıdığını bildirdi.Kara, derneğin Dedeağaç'taki dernekler defterine kaydının yapılmasının ardından resmen faaliyetlerine başlayabileceğini belirtti.

Güney Meriç bölgesinde ikamet eden Türkler tarafından 2009'da kurulan ve merkezi Dedeağaç Belediyesi'ne bağlı Musaköy olan BTAGMKED, kuruluş dilekçesinin ilgili mahkeme tarafından kabul edilmemesinin ardından itiraz başvurusunda bulunduğu Yargıtay, davanın yeniden ve farklı hakimler tarafından görüşülmesi yönünde karar almıştı.

Aynı şekilde, Meriç ilinde kurulmak istenilen ancak, kuruluş dilekçesi mahkeme tarafından reddedilen Meriç Azınlık Gençleri Derneği'nin itiraz başvurusu ise halen temyiz aşamasında bulunuyor. Yunan mahkemeleri, Batı Trakya'da kurulmak istenilen azınlık derneklerinin isminde ve tüzüğündeki "azınlık" kelimesiyle hangi azınlığın kast edildiğinin belli olmadığını ileri sürerek, kuruluş dilekçelerini reddediyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler