YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk hükümetinden beklentimiz büyük
Türk hükümetinden beklentimiz büyük
03 Mart 2012 12:28
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun başkanlığındaki 12 kişilik heyeti kabul etti.

Conrad Oteli'nde gerçekleşen ve yaklaşık 4 saat süren basına kapalı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Galyun, ''Askeri yardımların koordinasyonu için bir temsilcilik konusunu konuştunuz mu '' sorusunu, ''Hayır, insani yardım konusunu konuştuk'' şeklinde yanıtladı.

Özgür Suriye Ordusu ya da Türkiye tarafından askeri bir yetkilinin yer almadığı, tamamen sivil yetkililerin hazır bulunduğu toplantıda siyasi konuları tartıştıklarını söyleyen Galyun, Bab-ı Amr'daki katliamın ardından oradaki insanların durumlarını ve ihtiyaçlarını ele aldıklarını aktardı.

Galyun, ''Suriye halkı şu anda hem insani, hem gıda, hem ilaç anlamında büyük yardımlara ihtiyaç duyuyor. Bu konuda Suriye halkının Türkiye'den, Türk halkından, Türk hükümetinden çok büyük beklentileri var. Özellikle bunları dile getirdik'' dedi.

Suriyeli muhaliflere yapılacak silah yardımlarının koordinasyonu için bir büro açmayı düşünüp düşünmedikleri konusundaki soruya karşılık da Galyun, ''Şu anda askeri işbirliği ya da askeri malzemeleri temin için bir ofis açmayı planlamıyoruz. Bizler Türkiye'de, Türkiye'deki yetkililerle koordinasyon amacıyla bir ofis açmayı planlıyoruz'' şeklinde konuştu.

Davutoğlu ile görüşmelerinde askeri bir konu tartışmadıklarının altını çizen Galyun, ''Bu tür konular askerler arasında konuşulur'' dedi.

''Dün bir askeri büro kurulacağına ilişkin bir açıklamanız vardı'' hatırlatması üzerine de Galyun, ''Bu, Özgür Suriye Ordusuna yardımları koordine etmek için istişari bir büro olacak. Bu, Suriye'yi ilgilendiren bir konudur. Zaten bunu konsey üyeleri arasında konuştuk'' ifadelerini kullandı.

AB'nin, Suriye Ulusal Konseyini, Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanıması konusunda da Galyun, ''Bu çok iyi bir açıklama ve uluslararası toplumun tüm üyelerini bu örneği izlemeye davet ediyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Galyun, Davutoğlu ile görüşmelerinde herhangi bir karar alınmadığını, bunların istişari görüşmeler olduğunu belirterek, Türkiye'nin kendilerine insani açıdan çok yardımları olduğunu söyledi.
 
''Suriye halkına kapımız açık kalacaktır"

Dışişleri kaynaklarından alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüşmede Türkiye'nin Suriye politikasını ayrıntılarıyla anlattı.

Tunus toplantısı sonrası değerlendirildi ve Davutoğlu, Suriye'de hayatını kaybedenler için derin üzüntüsünü dile getirdi.

Suriye'nin Türkiye için önemini ifade eden Davutoğlu, etnik ve dini temelli siyaset arzulanmadığını belirtti. Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin diplomatik alandaki çalışmaları ve son olarak Cenevre'de İnsan Hakları Komisyonuna sunduğu ve kabul edilen karar hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin açık kapı politikasının süreceğini, Hatay'daki kamplarda bulunan misafirlere desteğinin devam edeceğini aktaran Davutoğlu, ''Suriye halkına evimiz, kapımız açık kalacaktır'' ifadelerini kullandı.
 
Ulusal Konseyin genişletilmesi öngörülüyor
 
Toplantıda, İstanbul'da gerçekleştirilecek Suriye'nin Dostları Grubu toplantısı da ele alındı, Suriye'deki, bölgedeki ve uluslararası plandaki gelişmeler ve durum hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Suriye Ulusal Konseyi heyeti ise ülkedeki durum hakkında bilgi verdi, insan hakları ihlallerini aktardı ve uluslararası camianın daha fazla yardımını ve ilgisini istediklerini belirtti.

Özellikle insani yardıma duyulan ihtiyacı vurgulayan heyet üyeleri, Ulusal Konseyin genişletilmesini öngördüklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Ulusal Konseyin, her etnik ve dini kesimden temsilcileri barındıracak şekilde genişletilmesinin yararlı olacağına işaret etti ve kimsenin dışlanmaması gerektiğini belirtti.

Davutoğlu, Türkiye'nin yardıma devam edeceğini ve diplomatik temasların süreceğini kaydetti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler