YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Türk halkı rahatsız oluyor"
Obama istedi, İsrail’le ilişkiler normale döndü. Peres ile görüşen Gül İsrail’e daveti kabul etti
"Türk halkı rahatsız oluyor"
19 Aralık 2009 / 08:46 Güncelleme: 19 Aralık 2009 / 08:56

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü. BM İklim Konferansı Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Kopenhag’da bulunan Gül ve Peres, konferansın gerçekleştiği Bella Center’da bir araya geldi. Görüşme, kapanış oturumunun geç başlaması nedeniyle planlanandan erken gerçekleşti. Basına kapalı görüşme, yaklaşık bir saat sürdü. Görüşme talebinin İsrail tarafından geldiği öğrenildi.

Gül’ün görüşmede, “Türk kamuoyu Orta Doğu’da yaşananları yakından takip ediyor. Olaylar ciddi hassasiyet, rahatsızlık yaratıyor” dediği bildirildi.

İsrail’in yeni yerleşim birimlerinin de ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Gül’ün, “Artık dünyada hiçbir şey gizli kalmıyor. Herkesin her şeyden anında haberi oluyor. Türk kamuoyu da Orta Doğu’da yaşananları yakından takip ediyor. Olaylar ciddi hassasiyet, rahatsızlık yaratıyor” diyerek, kamuoyunun önemine dikkati çektiği belirtildi. 1967 sınırlarına dönülmesi gerektiğini ifade eden Gül, “Türkiye olarak bizim isteğimiz, iki devletin barış, huzur ve güvenlik içinde yan yana yaşamasıdır” dedi. İsrail Cumhurbaşkanı Peres ise Gül’ü İsrail’e davetini yineledi. Görüşmenin ardından İsrail Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Abdullah Gül’ün Şimon Peres’in İsrail davetini kabul ettiği ve iki ülke arasında “normal, pozitif ve stabil rutin ilişkilere yeniden dönülmesine karar verildiği” belirtildi.

Obama’nın uyarısı

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşmenin yanı sıra İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın da gelecek ay Türkiye’yi ziyaret edecek olması İsrail basınında “Ankara’yla buzlar çözülüyor mu” sorusunun sorulmasına neden oldu. Muhafazakar çizgisiyle tanınan Jerusalem Post gazetesi ise bir diplomatik kaynağa dayanarak, gelişmelerin geçen hafta Washington’da ABD Başkanı Barack Obama’nın kendisini ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan’a “İsrail’le ilişkilerinizi devamını istiyoruz” uyarısının ardından geldiğine dikkat çekti. Gazeteye konuşan İsrailli bir savunma yetkilisi ise “Türkiye, Batı’yla ilişkilerini geliştirmek istiyor. İsrail’le ilişkileri gererek bunu yapamayacaklarını anladılar” diye konuştu.

OBAMA’YLA GÖRÜŞTÜ

Kopenhag’da yapılan İklim Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Gül, İsrail Cumhurbaşkanı Peres ile sürpriz bir görüşme yaptı. Gül ABD Başkanı Obama ile de bir araya geldi.

Bunlar iyi niyetli olamaz.
 // ibrahim çelikoğlu
Dünyadaki parayı altın yaparak çok kazançlı bu kesimi ikna etmek mümkün değildir.ABD'ye uyar,dediklerinden dışarıya çıkmazlar.ABD'nin İç işlerinde sözleri geçer.İsrail istemiş olsaydı,Türk'lerin barış çağrısını huzura çevirir,Türk'lerin bundan mesul olmasını isteyip kendini kurtarabilirdi.Tük'lerde gider Filistin'lileri ikna edip barış sağlanırdı.Göreceksiniz,İsrail buna razı gelmez.Görevi;Huzursuzluk çıkarmaktır.Gözüde işgaldedir.Türkiye ...
19 Aralık 2009 09:14
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler