YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Türk halkı Erdoğan gibi bu özrü kabul etmez'
'Türk halkı Erdoğan gibi bu özrü kabul etmez'
22 Mart 2013 20:58
Galloway, "Türk halkı bu özrü Başbakan Erdoğan gibi kabul etmeyecektir" dedi.

Savaş karşıtı görüşleri ve İsrail-Filistin sorununda Filistinlilere verdiği destekle tanınan ve Mavi Marmara'nın organizatörleri arasında yer alan İngiltere’nin güçlü muhalefeti George Galloway, Netanyahu’nun özrünü kabul etmedi ve Başbakan Erdoğan’a sitem etti. İHA kameralarına konuşan George Galloway, "Türk Halkı bunu kabul etmeyecektir" ifadesinde bulundu.  
 
"Mavi Marmara organizatörü olarak bu özrü kabul etmiyorum"
 
İsrail'in çok geç özür dilediğini belirten İngiliz politikacı George Galloway şunları söyledi:

  "Hak ettiği değer verilmeliydi. Tüm bu yıllar boyunca uluslararası sularda yapılan bu toplu kıyım çoğu arkadaşım olan kişilerin hayatını alırken, çoğunun da tutuklanarak zindanlara götürülüp işkence görmesiyle sonuçlandı. Resmen uluslararası korsanlık yapıldı ve şimdi gecikmiş bir özürle kapatılıyor. Bu olmamalıydı. Bu, Amerika, İsrail ve Türkiye arasındaki uluslararası politikadan kaynaklanıyor. Benim arkadaşlarımdan hayatını kaybedenler var ve Mavi Marmara’nın organizatörlerinden biri olarak bu özrü kabul etmiyorum. Açıkçası Erdoğan’ın bunu ılımlı bir şekilde kabul etmesine şaşırdım. Tazminatın detayları neler? Benim bir çok arkadaşım her şeyini kaybetti. Bu İsrailli soyguncular tarafından telefonları, bilgisayarları, paraları çalındı. Ya şehitler? Mavi Marmara’nın güvertesinde kanı akan hayatlarını kaybeden şehitler ve aileleri? Netanyahu bu planlı saldırıyı şimdi  ‘hata’ olarak mı görüyor? Bu bilerek acımasızca planlanmış ve işlenmiş bir saldırı. Ben Türk halkının bu özrü Başbakan Erdoğan gibi sindirebileceğine inanmıyorum"
 
Başbakan Erdoğan’ın bu özrü kabul etmesine yönelik soruya cevap veren George Galloway "Şimdi Türkiye, Amerika, İsrail stratejik ittifak içerisindeler ve Suriye’ye karşılar. Amerika bölgede bu dengeyi sağlayacak iki gücün birbiriyle anlaşmazlık içerisinde olmasını istemiyor. Dolayısıyla Amerikalılar, Netanyahu’dan Erdoğan’dan özür dilemesini istediler ve Erdoğan’a bunu kabul etmesini söylediler. Sonuç olarak Erdoğan bundan rahatsız olmayarak kabul etti. İslam dünyasının lideri, Filistinlilerin haklarını savunan şampiyonu konumunda olan ve ayrıca Suriye içindeki aralarında El Kaide'nin de bulunduğu en aşırıcı İslami örgütleri ile müttefik durumdaki Erdoğan'ın, aynı zamanda İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye çalışması sizce de komik değil mi?" şeklinde konuştu.

İHA

22:27
 // aaaaaa
bunlar ne savaş çığırtkanı bişeyler elalemin pisliği gelmiş bizle uğraşıyo oğlum bas git çöplüğünde öt...
22 Mart 2013 22:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler