YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk derneğinin İslamofobi ile mücadele çağrısı yankı buldu
Türk derneğinin İslamofobi ile mücadele çağrısı yankı buldu
22 Temmuz 2015 01:40
İslamofobi'ye karşı duyarlılık oluşturmak için çalışmalarda bulunan ABD'deki Rumi Library derneğine Kanada'dan destek mesajı geldi
İslamofobi'ye karşı çeşitli ülke hükümetlerine İslam'ı tanıtıcı mektuplar gönderen merkezi ABD'nin Massachusetts eyaletinde bulunan Türk derneği Rumi Library'e, bakanlık düzeyinde ilk cevap Kanada'dan geldi.

Derneğe Kanada Dış İlişkiler, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı'ndan gelen ve Dışişleri Bakanı Rob Nicholson'ın imzasını taşıyan mektupta, Kanada'nın tüm dünyada din hürriyetinin korunmasını dış politikadaki öncelikleri arasında gördüğü ifade edildi.

Bu sebeple bakanlık bünyesinde Din Özgürlüğü Ofisi adlı bir birim kurulduğu belirtilen mektupta, bu ofisin dini toplulukların korunması, çoğulculuk ve çeşitlilik gibi değerlerin savunulması için faaliyet gösterdiği kaydedildi.

Mektupta, Kanada'nın İslamofobi'den endişe duyduğu bildirilerek, "Başbakan Stephen Harper'ın belirttiği gibi, hür bir ülkenin vatandaşları olarak, dini inançları nedeniyle sürekli tehdit altında olan insanlar adına konuşmak gibi bir görevimiz var" değerlendirmesinde bulunuldu.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Rumi Library Başkanı Cemil Şen, çalışmalarının asıl amacının İslamofobik eylemlerin ırkçılık gibi bir suç sayılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Konu hakkında toplumsal destek sağlamak için Avrupa Parlamentosu'ndan milletvekilleriyle de temasa geçildiğini belirten Şen, "Buradaki hedefimiz siyasileri de arkamıza alarak bu argümanımızı güçlendirmek" ifadelerini kullandı.

Şen, Kanada Dış İlişkiler, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı yetkilileriyle yüz yüze toplantı yapacaklarını da sözlerini ekledi.

Turkish American Cultural Society (TACS) bünyesinde faaliyet gösteren ve merkezi Massachusetts eyaletinde bulunan Türk derneği Rumi Library'nin nisan ayında bakanlığa gönderdiği mektupta ise dünyanın İslamofobi'nin yükselişine tanık olduğu ve İslam dininin haksız şekilde şiddet dini olarak gösterilmeye çalışıldığı belirtilmişti.

Dernek Başkanı Cemil Şen'in gönderdiği mektupta, İslam'ın bir barış dini olduğu vurgulanırken, Kanada'nın İslamofobi'yi tanıması ve konu hakkında duyarlılığın artırılması için yapılan çalışmalara destek olması istenmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler