YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Türk Büyükelçilik aracına saldırı: 1 Türk askeri şehit, 1 asker yaralı
Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı saldırıda bir astsubay şehit oldu, 1 astsubay yaralandı.
Türk Büyükelçilik aracına saldırı: 1 Türk askeri şehit, 1 asker yaralı
26 Şubat 2015 / 08:55 Güncelleme: 26 Şubat 2015 / 10:54

Taliban örgütü saldırıyı üstlenirken hedeflerinin Amerikalılar olduğunu iddia etti.

NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'ı almak üzere Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından Türk Büyükelçiliği'ne gelen iki zırhlı araca, yol kenarında duran bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi.  

Büyükelçiliğe arka kapıdan giriş yapmak üzere olan araçlardan biri ağır hasar gördü. İçindeki iki astsubaydan biri şehit oldu, diğeri yaralandı.

İkinci araçta bulunan astsubaylar, yaralı arkadaşlarını Bagram'daki NATO üssü hastanesine götürdü.

Afgan yetkililer saldırı esnasında yoldan geçen bir Afgan sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Patlama sırasında Büyükelçilik lojmanlarının camları kırıldı.  

Taliban'dan açıklama

Saldırının ardından Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendiklerini ifade ederken, "Kabil'deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını" öne sürdü.  

Mücahit bu açıklamanın ardından yaptığı ikinci açıklamada, ''Bölgeden geçen ABD'ye ait araçları hedef aldık, ölenler de ABD vatandaşı, eğer saldırı anında Türklere ait araç da bölgede varsa yanlışlıkla onlar da zarar görmüştür, bizim Türklerle düşmanlığımız yok'' diye konuştu.

Genelkurmay'dan flaş açıklama

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) mensup bir personelin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Kabil'de, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'a tahsisli koruma timinin aracına, Türkiye saati ile 05.45 sularında, bomba yüklü bir araçla saldırıda bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, saldırıda, TSK mensubu bir personelin şehit olduğu, bir personel de yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada, "Şehidimize Allah'tan rahmet diler, aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz" ifadesine yer verildi.

Yaralı askerin durumu iyiye gidiyor

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan astsubayın sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Bölgedeki Türk askeri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bagram'daki NATO üssü hastanesinde tedavi gören astsubayın sağlık durumu iyiye gidiyor.

Kabil'de sabah saatlerinde Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığı'ndan Türk Büyükelçiliği'ne giden iki zırhlı araca, yol kenarında duran bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlenmişti. Saldırıyı Afganistan Talibanı üstlenmiş ancak Türklerin değil Amerikalıların hedef alındığını iddia etmişti.

foto-128.jpg

Olay yerinden ilk görüntüler

 

 

AA

08:39
 // +++
bu ve buna benzer saldırılar Türkiye Cumhuriyet inin giderek güçlenmesini hazmedemeyenlerin yerine göre yerli işbirlikleri ile yaptığı basit adice ve alçakça saldırılardır...
26 Şubat 2015 08:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler