YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunus'ta kadınlar hakları için savaşıyor
Tunus'ta kadınlar hakları için savaşıyor
08 Mart 2012 17:55
Tunuslu kadınlar haklarını korumak için mücadele ediyor

Ortadoğu'da Arap Baharı olarak adlandırılan değişim rüzgarını tetikleyen Tunus'ta kadınlar, kazanılmış haklarını devrim sonrası dönemde kaybetmemek için mücadele ediyor.

Baskıcı rejimlerin peş peşe iktidardan uzaklaştırılmasının ardından ilk demokrasi deneyimini yaşayan ülkelerden olan Tunus, kadın hakları alanında yoğun tartışmalara sahne oluyor. Kadın hakları savunucuları, iki yıl önce Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali'nin 23 yıllık iktidarının sona ermesinin ardından yeni dönemde kadın hakları ve kadınların toplumsal konumunun anayasal güvenceye alınması umudunu taşırken, yeni şekillenen siyasi dengelerin, kazanılmış hakların elden çıkarılması tehlikesini beraberinde getirdiğini öne sürüyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Tunus'ta kadın hakları konusunu sayfalarına taşıyan New York Times, Tunusluların, devrim sürecinde Bin Ali'ye karşı ortak mücadele verdiğini ancak ideolojik eksenli partilerin yükselişiyle kadın hakları başta olmak üzere birçok alanda bireysel özgürlüklerin tehlikeye düşebileceği yorumunda bulundu. Gazetenin haberine göre, Bin Ali'nin ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan devrime aktif olarak katılan kadınlardan Merve Bin Salih, ''Yeni bir başlangıç yapma umudumuz daha sonra gölgelendi. Ancak hala ümitliyim" diye konuştu.

Bin Salih, din eksenli partilerin yükselişi ve ekonomik koşulların kötüleşmesine karşın yeni dönemde ifade özgürlüğü kazandıklarını da sözlerine ekledi.

Bir Fransız basın kuruluşuna konuşan Tunuslu kadın aktivistlerden Emel bin Atiyye ise, Bin Ali'yi koltuğundan eden protesto hareketlerine atıfta bulunarak, ''Devrim sırasında cinsiyet meselesi yoktu. Hepimiz aynı teknedeydik ve kadın erkek hep birlikte diktatörlüğe karşı mücadele ediyorduk'' sözlerini kullandı.

Tunus'taki kadın hakları kuruluşları, Arap Baharı'nda özgür seçimlere giden ilk ülke olan Tunus'ta, yüzde 37 oy alarak parlamentoda 89 sandalye kazanan dini eğilimli En-Nahda partisinin medeni kanunda yapmayı planladığı değişiklikler konusunda endişe ediyor.

Bununla birlikte Tunus'ta 217 sandalyeli parlamentoda 49 sandalyeyi kadınların kazanması, bunların çoğunun da En-Nahda Partisi milletvekili olması yasama faaliyetlerine kadınların aktif olarak katılmasını sağlaması ve kadın hakları adına bir güvence olarak yorumlanıyor. Ayrıca En-Nahda'nın kurucusu Raşit el Gannuşi de, İslami hareket içinde kadın haklarına verdiği önemle tanınıyor. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler