YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunus'ta iktidar partisinden istifalar  ​
Tunus'ta iktidar partisinden istifalar ​
14 Kasım 2015 22:27
Tunus'ta koalisyon ortağı Nida Tunus Partisi'nden (NTP) 32 milletvekilinin istifa kararlarını 22 Kasım'a kadar askıya aldıkları bildirildi.

 

Milletvekillerinden Ahmed er-Raşidi, ülkesinin güvenliğini tehdit eden tehlikeler ve Fransa'nın başkenti Paris'teki terör saldırılarının yanı sıra NTP lideri Muhammed en-Nasır'ın çağrısını göz önünde bulundurarak istifa kararlarını, partinin yürütme kurulunun toplanacağı 22 Kasım Pazar gününe kadar askıya aldıklarını belirtti.

Yürütme kurulundan pazar günü çıkacak kararı beklediklerini söyleyen Raşidi, "Anlaşmaya varılması halinde istifa kararımızdan vazgeçerek partiye geri döneriz" dedi. 

NTP milletvekilleri, geçen hafta mecliste yaptıkları basın açıklamasında, partideki üyeliklerini dondurduklarını ve partide reform yapılmaması durumunda istifa edebileceklerinin işaretlerini vermişlerdi. 32 milletvekili ise 9 Kasım'da istifa dilekçelerini Meclis Başkanlığına sunduklarını açıklamıştı.

Parlamentodaki 86 sandalyesiyle en büyük parti olan NTP'de, Genel Sekreter Muhsin Merzuk ile Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin oğlu ve NTP Genel Başkan Yardımcısı Hafız Kaid es-Sibsi yanlıları arasında çekişmeler yaşanıyor. Partinin yürütme kurulu Merzuk'a, kurucu heyeti ise Kaid es-Sibsi'ye bağlıbulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler