YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunus'ta grev var
Tunus'ta grev var
06 Aralık 2012 17:19
Başkentteki eylemler diğer kentlere sıçradı. Binlerce kişi Safakes'te bir araya geldi.

Tunus'un başkentinde güvenlik güçlerinin, dün işçilerin düzenlediği grevler esnasında güç kullanmasını protesto etmek için binlerce göstericinin Safakes kentinde bir araya geldiği bildirildi.

Tunus Genel İşçi Sendikası'nın (UGTT) Safakes'deki merkezi önünde toplanan göstericiler, dünkü gösterilerde iktidar ortağı Nahda Hareketi Partisi'ne bağlı güvenlik güçlerinin, işçilere saldırmasını kınadı ve hükümetin görevi bırakmasını istedi.

Tunus Çalışma Birliği'nin dün yaptığı genel grev çağrısına Tunus Toplu Taşıma Şirketi ve bazı kamu kuruluşları olumlu cevap verirken, Tunus Hava Yolları ve Habib Burgiba Hastanesi gibi bazı kurum ve üniversiteler rutin çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi.

Safakes'te bir kamu şirketi sendikası üyesi Hamadi Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede başlatılan genel grevin büyük bir başarıya ulaştığını ifade etti.

Kasım, düzenlenen protesto eylemlerinde göstericilerin, sorunların çözülmesi için diyalog çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Safakes'deki Öğretim Üyeleri Sendikası üyesi Arif Mualic ise yüksek öğretim kurumlarının greve katılmayacağını ifade ederek, bu grevin radikal sendikalar tarafından düzenlendiğini belirtti.

UGTT'ye bağlı bazı sendikaların, hükümetin görevden ayrılması yönündeki taleplerini haddi aşma olarak değerlendiren Mualic, ''Sendikaların hepsinin amacı, hükümetin istifası değil'' dedi.


Sidi Bouzid'deki grev başarısızlıkla sonuçlandı


Öte yandan UGTT'nin bugün, Sidi Bouzid şehrinde başlattığı grevin de başarısız olduğu bildirildi.

Nahda Hareketi Partisi'nin Sidi Bouzid sorumlusu Muhammed et-Tahir, grevin özel sektörde yüzde 99 başarısız, kamu sektöründe ise yüzde 40 başarılı olduğunu öne sürdü.

Su, elektrik şirketleri gibi kamu şirketlerinin greve katılmadığını ifade eden Tahir, gençlik ve spor kurumlarının bir çoğunun ise kepenklerini açtığını belirtti.

Tunus Genel İşçi Sendikası üyesi Lemin Buazizi ise, grevin özel sektör değil kamu sektörünü hedef aldığını vurgulayarak, ''Davetimiz yalnızca kamuda çalışan memurlara yönelikti, özel sektör çalışanlarına değil'' diye konuştu.

UGTT, 13 Aralık Perşembe günü, Tunus'ta genel grev çağrısı yaptı.


AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler