YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçimi
Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçimi
23 Kasım 2014 23:11
Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, ikinci tura kalması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimi için gençler ve kadınların desteğini talep etti.

Merzuki, Aryana kentinde düzenlediği basın toplantısında, rakiplerinden, seçimin bundan sonraki aşamasında "küfürlü ve tartışmalara" yol açacak üsluplardan kaçınmalarını istedi.

Merzuki, "Tüm demokratik güçleri, kendi adayları etrafında toplanmaya çağırıyorum. Şu an onların adayı benim. Gençlerin ve kadınların desteğine talibim" dedi.

Seçimin aralık ayında düzenlenmesi öngörülen ikinci turunda, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ve parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yarışması bekleniyor.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, seçime katılımın ülke içinde yüzde 53,73, yurt dışında yüzde 27 olduğunu duyurmuştu. 5 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Tunus'ta, cumhurbaşkanlığı için 27 adayın yarışacağı belirtilmişti. Daha sonra 5 adayın çekildiği açıklanmış ancak bu kişilerin oy pusulalarında isimleri kaldırılmamıştı.

Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde, yüzde 10'u açılan sandıklardan alınan resmi olmayan sonuçlara göre, NidaTunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yüzde 39 oy aldığı, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki'nin ise yüzde 32 ile onu takip ettiği bildirilmişti.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler