YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunus'ta bir ilk gerçekleşiyor
Tunus'ta bir ilk gerçekleşiyor
21 Ocak 2011 20:41
Tunus'un birçok kentinde polisler ilk kez haklarını savunmak için bir sendika kurmak için harekete geçti.

AFP'nin bildirdiğine göre, başkentin merkezinde, Başbakanlık binasının bulunduğu Kasbah mahallesindeki kalabalığın alkışları arasında konuşan üniformalı polis memuru Maim Selmi, "Sizden özür diliyorum, umarım beni affedersiniz. Ben halkın bize dair imajını değiştirmek için sendika kurma hakkı talep eden polis grubu içinde yer alıyorum" dedi. 

Tunus halkı, ülkesini 14 Ocakta terk etmek zorunda kalan devrik devlet başkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin iktidarının ayrıcalıklı kurumu polis teşkilatına yönelik düşmanlığını artık açık açık dile getiriyor.

Ülkenin Sfax, Sousse gibi büyük kentlerinde bugün bir araya gelen üniformalı ya da sivil giyimli birçok polisin, Libya sınırındaki Ben Gerdan'da Tunus Genel İşçi Birliği (UGTT) yetkileriyle bir araya geldiği belirtiliyor.

Bin Ali rejimi döneminde sendikal hakları bulunmayan polisin, artık hangi rejim olursa olsun halka karşı şiddet kullanmak istemediği ifade ediliyor.

Öte yandan, UGTT, eski rejimin bakanlarının yer almadığı "milli selamet kabinesi" kurulmasını istedi.

"Yasemin Devrimi" gösterilerinde önemli bir rol oynayan ve daha önce de yeni kurulan hükümetin feshedilmesi talebinde bulunan UGTT'nin Genel Sekreter Yardımcısı Abid Briki, "UGTT Yönetim Komitesi bugün toplandı ve hükümetin feshedilmesini, siyasi partilerle sokaktan gelen talepleri karşılayacak, milli selamet kabinesinin kurulması çağrısı yaptı" dedi.

Sokaktaki göstericiler de, eski rejimin bakanlarının yeni kabinede kilit öneme sahip bakanlıkları elinde bulundurmasını protesto ediyor.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler