YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tunuslular "teröre karşı" yürüyor
Tunuslular "teröre karşı" yürüyor
29 Mart 2015 16:25
Tunus'ta düzenlenen "terör karşıtı" yürüyüş başladı.

Başkent Tunus'ta "Birlikte terörü yeneceğiz" adı altında düzenlenen yürüyüş, biri "siviller" diğeri "resmi katılımcılar" olmak üzere iki koldan devam ediyor. Sivillerin katıldığı yürüyüş, Bab Sa'dun'dan, liderlerin yürüyüş ise Bardo Meydanı'ndan başladı. Saldırının gerçekleştiği Bardo Müzesine doğru düzenlenen yürüyüşte, saldırıda hayatını kaybedenlerin isimlerinin bulunduğı bir anıtın dikileceği belirtildi.

Saldırının gerçekleştiği müzeye doğru yürüyen onbinlerce Tunuslu, "Özgür Tunus" ve "Teröre hayır"  sloganları attı.

Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un temsil ettiği yürüyüşe katılmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowsk, İtalya Babakanı Matteo Renzi, Cezayir Başbakanı Abdulmelik Sellal ve Fransa Ulusal Meclisi Başkanı Claude Bartolone ile Fas Başbakanı temsilcisi Ahmed et-Tuhami'nin aralarında bulunduğu davetliler de Tunus'a geldi.

"Tunus'ta teröre yer yok"

Yürüyüşte, konuşan Hüseyin et-Trablusi, ülkenin kuzeybatı bölgesinden geldiğini belirterek, "Bu eylem farklı siyasi eğilimlerine rağmen, teröre karşı tüm Tunuslular arasındaki milli birliğin en güzel göstergesi. Çok sayıda liderin ve şahsiyetin katılımı, terörün artık yok edilmesi için mücadele edilen uluslararası bir mesele olduğunu gösteriyor" dedi.

Özellikle bu yürüyüş için ülkenin güneyinden Başkent'e geldiğini ifade eden Mehdi ez-Zeribi ise Tunus'ta teröre yer olmadığını söyledi. İslam'ın "haksız yere insanların öldürülmesinden uzak" olduğunu vurgulayan Zeribi, "Tunus, hoşgörü değerlerini koruyan Müslüman bir ülke" diye konuştu.

Öte yandan yürüyüşe destek için Bardo Meydanı'nda toplananların sayısının artmaya devam ettiği görüldü.

Başkent Tunus'taki Bardo Müzesi'ne 18 Mart Çarşamba günü düzenlenen saldırıda, çoğu turist 24 kişi ölmüş, 47 kişi yaralanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler