YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trump yönetiminden Erdoğan çıkışı
Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, Suriye konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yeniden çalışılması gerektiğini söyledi.
Trump yönetiminden Erdoğan çıkışı
12 Ocak 2017 / 01:01 Güncelleme: 12 Ocak 2017 / 08:52

Rex Tillerson, Trump tarafından dışişleri bakanlığına aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı. 

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu’da ABD’nin “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD’nin bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla” tekrar çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiçbirşey yapamayız.” dedi.

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD’nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü Rusya’ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir. Rusya’nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin müttefiki ABD’dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak ise Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, DEAŞ’la mücadele ve Esed’e karşı mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını kaydetti.

 // erkan ersoy
Aman ne güzel düşmanlık bitecek demekti.abd nim müttefik olması hasebiyle,yapması gereken çok şey var.bize dostluğunu gösterirse bizde dostluğumuzu pekiştiririz fetoyu versin.esatı indirmenize yardım etsin bu zamana kadar olan kayıplarımız nddi manevi ödesin müttefik olma işini tekrar gözden geçirelim.bize lutufta bulunmaya kalmasınlar.netixede karşılarındaki türkiyenin 650 yıllık bir devlet yapısı var biz barışına savaşıda iyi biliriz....
12 Ocak 2017 21:25
 // mehmet vatan
Hangisi geldiysediğerini aratıyor....
12 Ocak 2017 14:06
Bu saatten sonra güvenilmez
 // murat taşdemir
büyük şeytan abd ye güvenilmez....
11 Ocak 2017 Çarşamba 23:55
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler