YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trump, İslam karşıtı sözlerinin arkasında durdu
Trump, İslam karşıtı sözlerinin arkasında durdu
11 Mart 2016 08:44
Cumhuriyetçi başkan aday adaylarından iş adamı Donald Trump, "İslam bizden nefret ediyor" sözünün arkasında durduğunu belirterek, "Müslümanların birçoğu demek istedim. Sözlerimin arkasındayım" dedi.

Cumhuriyetçi başkan aday adayları Miami'de gerçekleşen ve CNN'de yayınlanan açık oturumda karşı karşıya geldi. Sosyal güvenlik reformu, serbest ticaret anlaşması, eğitim gibi gündemdeki konuları tartışan adaylardan Trump, sunucunun "(İslam bizden nefret ediyor) dediniz. 1,6 milyar Müslümanın tamamını mı kastettiniz " diye sorması üzerine, sözlerinin arkasında olduğunu söyledi.

11 Eylül saldırılarını örnek gösteren Trump, "Müslümanların birçoğu demek istedim. Sözlerimin arkasındayım. Müslümanlardan Amerikalılara yönelik büyük bir nefret var" ifadelerini kullandı.

Adaylardan Florida Senatörü Marco Rubio, Trump'ın bu sözlerine karşı çıkarak ülkesini seven ve bunun için canını vermeye hazır birçok ABD'li Müslüman olduğunu belirterek, "Başkanlar istedikleri her şeyi söyleyemez. Bunun hem burada hem de dünya genelinde sonuçları olur" uyarısı yaptı.

Teksas Senatörü Ted Cruz da Trump'ı eleştirerek, "Çin kötü, Müslümanlar kötü diyerek sorunlar çözülemez" diye konuştu.

Ohio Valisi John Kasich ise radikal Müslümanların ABD'den nefret ettiğini savunmakla birlikte Müslümanların çoğunun böyle düşünmediğini ve bu radikal unsurların dinin öğretilerine aykırı olduğuna inandığını söyledi.

Trump'ın önceki gün yaptığı açıklama nedeniyle ABD'li Müslümanları temsil eden ve aralarında Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) ile ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi'nin (USCMO) de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi, Trump'a, Müslümanlardan özür dilemesi çağrısında bulunmuştu.

"Ben daha çok İsrail yanlısıyım" tartışması

Programda adaylar, İsrail-Filistin sorununa ilişkin de görüşlerini ifade etme imkanı buldu. Tüm adaylar kendilerinin İsrail'in çıkarlarını diğerlerine göre daha iyi savunacaklarını iddia ederken Trump'a, "Barış anlaşmasına ara buluculuk yapmak için ABD'nin nötr davranması gerektiği" yönündeki sözleri soruldu.

"Benden daha fazla İsrail yanlısı kimse yok" diye konuşan Trump, İsrail'in güven içinde yaşayabilmesi için barış görüşmelerine bir şans verilmesi gerektiğini, ABD'nin burada tarafsız yaklaşmasının anlaşma şansını artırabileceğini anlattı.

Diğer adaylar ise barış ihtimali olmadığını savunarak, her zaman İsrail'i destekleyeceklerini açıkladı. Rubio, "ABD, İsrail'i masaya oturmaya zorlayacak birini başkanlığa seçemez" değerlendirmesinde bulundu.

''15 Mart dönüm noktası olabilir''

ABD'de 15 Mart'ta Florida ve Ohio'yu da kapsayan 5 eyalette yapılacak ön seçimlerin, aralarındaki tansiyon giderek artan Cumhuriyetçi Parti elitleri ile aday adaylarından emlak milyarderi Donald Trump mücadelesi bakımından dönüm noktası olabileceği belirtiliyor.

Iowa'da 1 Şubat'ta başlayan ön seçim sürecinde şimdiye kadar 15 eyalet ile 458 delege kazanan Trump'ı "durdurabilmek" için Cumhuriyetçi Parti'nin ileri gelenleri, Florida ve Ohio'yu da kapsayan 15 Mart ön seçimlerine kilitlenmiş durumda.

Beş eyalette yapılacak ön seçimde 358 delege belirlenecek. Halen 151 delegesi bulunan Rubio'nun önemli sayıda delege kazanamaması durumunda yarışın Trump ve halen 359 delegesi olan Cruz arasında geçmesi bekleniyor. 

Adaylığın kazanılması için bin 327 delegenin desteği gerekiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler