YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trump bağışları kendi şirketlerine aktarmış
ABD'deki başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel adayı Donald Trump'ın seçim bağışların yüzde 20’sini şirketlerine aktardığı öne sürülüyor.
Trump bağışları kendi şirketlerine aktarmış
22 Haziran 2016 / 19:00 Güncelleme: 22 Haziran 2016 / 19:39

Cumhuriyetçi Parti’nin muhtemel başkan adayı Donald Trump’ın elinde sadece bir milyon 300 bin dolar nakit seçim bağış parası olduğu belirtilirken ABD medyasında yer alan haberlerde bağışların yüzde 20’sinin şirketlere aktarıldığı öne sürülüyor.

Mayıs ayı döneminde seçim kampanyasına ancak 3 milyon 100 bin toplayabilen Trump, seçim çalışmaları için yaptığı harcamalardan sonra elinde nakit olarak bir milyon 300 bin dolar kaldığını belirtti. 

Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi (Republican National Committee-RNC) ve süper PAC Great America’nın topladığı bağışlarla bu ayın başında Trump’ın elinde toplam 21 milyon 700 bin dolar olduğu ifade edildi.

Trump mevcut durumda 2012 yılında Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olan Mitt Romney’den yüzde 85 oranında az bağış almış oldu. 

2012 başkanlık seçimlerinde Mitt Romney’in Mayıs ayında topladığı bağış miktarı 23 milyon 400 bin dolar idi. 

Romney’in Haziran ayının ilk haftasında kasasında 26 milyon 400 bin dolar nakit bağış parası bulunuyordu. 

Romney, Kasım ayına kadar süper PAC’lerin de desteği ile topladığı bağış miktarı bir milyar doları bulmuştu.

Trump’ın kazanmasına ihtimal verilmemesi ve agrsif seçim kampanyası nedeniyle bağış yapılmadığı kaydediliyor.

Bu arada ABD medyasında bugün yayınlanan raporlarda Trump’a yapılan bağışların yüzde 20’sinin aile şirketlerine ve bireylerine aktarıldığı şeklinde iddialar yer aldı. 

Trump’ın kampanya süresince kendi şirketlerinden hizmet almış gibi göstererek para aktardığı kaydediliyor.

HAKKINDA TECAVÜZ DAVASI DA AÇILDI

Öte yandan Trump'a 1994 yılında 13 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği iddiasıyla dava açıldı. Trump'ın eylemi çok defa tekrar ettiği iddia ediliyor.

Manhattan Federal Mahkemesi'nde açılan davanın iddianamesine göre eylem, 2008'de 14 yaşındaki bir genç kadınla cinsel ilişkiye girdiği için hapis cezası alan milyarder Jeffrey Epstein'in 1994 senesinde evinde verdiği bir partide gerçekleşmiş.

Gerçek ismi açıklanmayan ancak kayıtlarda Jane Doe olarak ifade edilen genç kadın, kendisinin dolgun bir ücret ile modellik mesleğinde iyi bir kariyer vaadi ile kandırıldığını iddia etti.

Davacı, başından geçenleri başkalarına anlatması durumunda Trump'ın ailesine zarar vereceğini söylediğini öne sürüyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler