YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Trablus Miili Kongresinden diyalog görüşmelerine Libya şartı
Trablus Miili Kongresinden diyalog görüşmelerine Libya şartı
18 Ocak 2015 23:34
Trablus'taki Milli Genel Kongre, Birleşmiş Milletler öncülüğünde Libyalı taraflar arasında yürütülen diyalog görüşmelerine "Libya topraklarında gerçekleşmesi şartıyla" katılacağını açıkladı.

Milli Genel Kongre resmi sözcüsü Ömer Hamidan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Milli Genel Kongre, diyalog görüşmelerine katılıp katılmama konusunda bugün yaptığı toplantıda, Libyalı taraflarla diyalog görüşmelerine Cenevre'de değil, Libya'da katılma kararı aldı. Kongre, BM diyalog görüşmeleri çalışmaları kapsamında tüm cephelerde ateşkesin başlaması için Genelkurmay Başkanı General Abdullah Cadallah'a talimat verdi" dedi.

Toplantıda Kongre üyelerinin, diyalog görüşmelerinde çerçevenin genişletilmesinin hedefler için yararlı olmadığı görüşünde olduğunu belirten Hamidan, "Devrimciler ile liderler ve belediye meclisleri, olabilecek her türlü siyasi diyalog için Milli Genel Kongre'yı yetkili kılmıştır" diye konuştu.

Milli Genel Kongre üyesi Abdülkadir Huveyli de Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un, diyalog görüşmelerinin Libya'da gerçekleştirilmesini kabul ettiğini söyledi.

Huveyli, "Milli Genel Kongre Libya'daki diyalog görüşmelerinin başarılı olması için Türkiye'nin aktif rol almasını önemsiyor. Milli Genel Kongre Başkanı Nuri Ebu Sehmeyn, daha önce Türkiye'nin başkenti Ankara'da Libya Özel Temsilcisi Leon ile bir araya gelmesinin ardından İstanbul'da Türk yetkililerle görüştü. Ebu Sehmeyn, Türkiye'nin, Libya'da BM öncülüğünde taraflar arasındaki diyalog görüşmelerine destek verdiğini belirtti" diye konuştu.

Öte yandan Tobruk'taki hükümete bağlı ordudan yapılan yazılı açıklamada, "Demokratik devlet temellerini kabul etmeyen ve devletlerini kurmaya çalışan Libyalıları tanımayan teröristlerle mücadeleyi sürdürmekle beraber bu gece saat 00.00'dan itibaren ülkede hava, kara ve deniz cephelerinde ateşkes ilan edilecek" denildi.

Açıklamada, ateşkesin, İsviçre'nin Cenevre kentinde, terörü desteklemeyen Libyalı taraflarla planlanan diyalog görüşmeleri için olduğu ifade edildi.

Bu arada Cenevre'deki BM Libya Destek Misyonu ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise Libya'daki taraflardan gelen tek taraflı ateşkes açıklamalarının memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Libyalı taraflara, kalıcı ve bağlayıcı bir ateşkesin unsurlarını belirleme çağrısı yapıldı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler öncülüğünde geçen Perşembe günü Libyalı taraflar arasında başlatılan siyasi diyalog görüşmelerine, Trablus'taki Kongre üyeleri katılmamıştı. İki gün süren görüşmeler dün sona ermişti.

Libya'da 17 Şubat 2011'de gerçekleşen devrimin ardından istikrar sağlanamamış, Mayıs 2014'te ise emekli general Hafter'in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata'daki devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler