YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toplu mezardan çıkan 28 Kosovalı askeri törenle toprağa verildi
Toplu mezardan çıkan 28 Kosovalı askeri törenle toprağa verildi
06 Nisan 2015 02:24
Toplu mezardan çıkan 28 Kosovalı askeri törenle toprağa verildi

Kosova'nın Skenderay kenti yakınlarındaki Rezall Köyü'nde 1998 yılında Sırp güçleri tarafından öldürüldükten sonra toplu şekilde gömülen ve geçtiğimiz günlerde ceset kalıntılarında yapılan incelemenin ardından ailelerine teslim edilen  28 Kosovalı, askeri törenle toprağa verildi.

Priştine Adli Tıp Entitüsü, geçtiğimiz günlerde Skenderay kenti yakınlarındaki Rezall Köyü'nde 1998 yıllında Sırp güçleri tarafınca öldürülen ve ardından toplu mezara gömülen 28 Kosovalının ceset kalıntılarının incelemesini tamamladı ve ailelere teslim etti. Katledilen 28 Kosovalı bugün düzenlenen askeri törenle Rezzalla Köyünde  gözyaşları arasında toprağa verildi.

Törene katledilen 28 kişinin yakınları ile yüzlerce vatandaşın yanı sıra Kosova Başkanı İsa Mustafa da katıldı. Törende duygusal anlar yaşandı.

1998 yıllında Sırp güçleri Skenderay ve Rezall köyünde 98 kişiyi katletti.
Skenderay'ın Rezall ve Rezall yakınlarındaki köylerde 1998 yılında Sırp askeri güçleri, polisi ve paramiliter gurupları tarafından 98 sivil Arnavut katledildi. Bunlardan 44'ü hala kayıp listesinde. Sırplar, cesetleri Sırbistanın  Raşka yakınlarındaki Rudnice'de kazdılkaları toplu mezara gömdü. Sırbistanın Rudnice'de toplu mezar bulunmadığını  iddia ettiği halde iki yıl önce, uluslarası baskı sonucunda, Rudnice iki toplu mezar ortaya çıktı.

 

DHA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler