YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Toner: ''PYD ile çalışmaya devam edeceğiz''
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, "PYD ya da YPG ile Suriye'nin bazı bölgelerinde, DAEŞ'e karşı savaşan ve DAEŞ'i kontrol ettiği bölgelerden çıkmaya zorlayan birçok grupla çalıştığımız gibi çalışıyoruz" dedi.
Toner: ''PYD ile çalışmaya devam edeceğiz''
24 Mart 2016 / 04:18 Güncelleme: 24 Mart 2016 / 04:19

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin "PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir." yönündeki sözleriyle ilgili iki örgütün farklı olduğunu ve Suriye'nin kuzeyinde PYD ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında Barzani'nin, Al Monitor internet sitesine yaptığı açıklamada, "PKK ve PYD'nın aynı grup olduğu ve ABD'nin bunu bildiği" şeklindeki sözleri üzerine konuştu.

"Bölgede birlikte çalıştığınız Peşmerge güçlerinden, PKK ve PYD'nin aynı grup olduğu ve bunu sizin bildiğiniz halde DAEŞ operasyonlarından dolayı göz yumduğunuz yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz" şeklindeki soruyu Toner, “PKK'nın yabancı terör örgütü olduğu yönündeki politikamızın arkasındayız. Bunu geçtiğimiz aylarda da belirttik. Türk vatandaşlarına yönelik düzenlediği terör saldırılarını kınıyoruz.” dedi.

PYD/YPG ile Suriye'nin kuzeyinde çalıştıklarını tekrarlayan Toner, “PYD ya da YPG ile Suriye'nin bazı bölgelerinde, DAEŞ'e karşı savaşan ve DAEŞ'i kontrol ettiği bölgelerden çıkmaya zorlayan birçok grupla çalıştığımız gibi çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

PYD'yi desteklemelerine rağmen aralarında görüş ayrılıklarının da olduğunu söyleyen Toner, PYD'nin yarı özerklik yönündeki taleplerini desteklemediklerini bildirdi.

PKK ve PYD konusunda Türk yetkililerin de tepkisi olduğunu hatırlatan Toner, “Fakat hala bu iki grubun farklı olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Toner, "Türk yetkililerin bu konuda bize ilettikleri kaygılara saygı duyduğumuz gibi Barzani'nin de fikirlerine saygı duyuyoruz." dedi.

 

AA

çıban başı
 // şafak
Amerika dünyanın başına bela bir devlet. bütün pislikler bunlardan çıkıyor. barış getireceğim diye, mahvetmediği ülke yok, ...
24 Mart 2016 Perşembe 15:58
bunların kıblesi teörö
 // Muammer Bekaroğlu
Bana kimse dünyanın neresinde olursa olsun oradaki terör örgütleri ilişkisi var ABD nin bunlar dünyayı kontrol etmek için kiralık terör yaratıyorlar ama allah büyüktür besledikleri karga birgün onlarında gözünü oyar,bunu unutmasınlar zulmeden zulum görürü...
24 Mart 2016 Perşembe 15:00
haba@usu
 // nec
Git adanadan hava usunu kaldir suriye pyd nin oldugu bölgeye götür ozaman....
24 Mart 2016 13:37
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler