YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tokyo'nun kazandığı Olimpiyat Oyunları'na rüşvet soruşturması
Tokyo'nun İstanbul'a karşı kazandığı Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkına rüşvet verdi iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
Tokyo'nun kazandığı Olimpiyat Oyunları'na rüşvet soruşturması
12 Mayıs 2016 / 15:49 Güncelleme: 12 Mayıs 2016 / 16:01

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Tokyo'nun 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapma hakkını, rüşvet karşılığında elde ettiği iddiasının araştırıldığını açıkladı.

IOC'den yapılan yazılı açıklamada, daha önce İngiltere'de The Guardian gazetesinde de yer alan iddianın araştırıldığı duyuruldu.

1.3 MİLYON EUROLUK ÖDEME

Japonyalı yetkililerin 2020'de düzenlenecek olimpiyatlara ev sahipliği yapmak adına, eski IAAF Başkanı Lamine Diack'ın oğlu Papa Massata Diack ile bağlantılı bir hesaba 1 milyon 300 bin avro ödeme yaptığı belirtilmişti.

Rus atletlerin müsabakalarda doping yapmasına göz yumduğunu ve bir milyon avrodan fazla rüşvet aldığını itiraf etmesinin ardından görevinden istifa etmek zorunda kalan Lamine Diack'ın oğlu Papa ise IAAF'da o dönem danışman olarak görev alıyordu. Tokyo'nun olimpiyatları rüşvet karşılığında kazandığı iddiası ilk olarak, ocak ayında WADA'nın bağımsız komisyonunun hazırladığı 2. raporda yer almıştı.

"TÜRKİYE, 4-5 MİLYON DOLARLIK SPONSORLUĞU ÖDEMEDİĞİ İÇİN DESTEĞİ KAYBETTİ"

Raporda, "2020 Olimpiyatları'nın adaylık sürecinde, Türk yetkililer ile IAAF eski Başkanı Lamine Diack'ın IAAF'da bağımsız danışman olarak çalışan oğlu Khalil Diack arasındaki görüşmeler, Türkiye'nin, Elmas Lig ya da IAAF için istenen 4 ile 5 milyon dolarlık sponsorluk ücretini ödemediği için Lamine Diack'ın desteğini kaybettiğini göstermektedir. Japonya ise ödeme yapmıştır. Bağımsız komisyon, görev alanına girmediği için meseleyi daha ileri boyutta soruşturmamıştır." ifadelerine yer verilmişti.

İSTANBUL, TOKYO'YA KAYBETMİŞTİ

İstanbul, 2013'ün eylül ayında yapılan oylamada, Japonya'nın başkenti Tokyo ve İspanya'nın başkenti Madrid ile yarışmıştı. İlk turu geçen İstanbul, 2020 Olimpiyatları'nın ev sahipliğini, finalde 96 IOC üyesinden 60'ının oyunu alan Tokyo'ya kaybetmişti.

Neden iptal edilmeli???!!!
 // Muhafız
Tokyo olimpiyatlarının neden iptal edilmesi gerektiğini merak ediyorsanız?,Tokyo'ya 112km.uzaklıkta meydana gelen Fukiyama nükleer santral kazasından sonra çevreye yayılan Radyasyon ölçülerinin son 3 yılına bir bakın bakalım,ne çıkıyor?,UEAK(Uluslararsı Atom Enerji Kurumu)'nın yayınladığı radyasyon ölçüm oranlarına bakın,normal radyasyon oranının kaç katı acaba biliyor musunuz?tam 10 katı oranında radyasyon,0,5rad'ın tam 10 katı;acaba Tokyo olimpiyatlarına kim gider durum böyleyken?farkında m...
13 Mayıs 2016 Cuma 00:23
 // Nedim
İngiliz oyunu kanmayin.Japonya ile aramızı bozmak istiyor....
12 Mayıs 2016 16:41
mantıklı
 // mesut yazıcı
nükleer sızıntı olan bir Ülke de olimpiyat yap.tam avantalık mesele...
12 Mayıs 2016 16:40
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler