YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tokalaşmayan Müslüman fişlenecek!
17 kişinin öldüğü saldırıların ardından başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri, güvenlikle ilgili radikal kararlar alıyor.
Tokalaşmayan Müslüman fişlenecek!
13 Ocak 2015 / 08:34 Güncelleme: 13 Ocak 2015 / 08:41

17 kişinin öldüğü saldırıların ardından başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkeleri, 11 Eylül olayından sonra ABD'nin yaptığı gibi küresel güvenlik planını tartışıyor.

Dinlemeler genişletilecek

Paris'teki AB Bakanları toplantısından çıkan mesajlar, Schengen koşullarının sertleşeceğini gösterdi. Fransa'da ise bundan sonra kritik kurumların başına polis dikilecek, "dinleme" ve internet kontrolü yasasında değişikliğe gidilecek. Dinlemelerin kapsamı genişletilecek. Dünden itibaren Fransa'daki 700 Yahudi okuluna 5 bin polis takviyesi yapıldı.

Tokalaşmayan Müslüman yandı

İspanya'da 'Cihatçılara karşı şok plan' başlığı altında hazırlanan bir tasarıda, komşu, öğretmen ve hatta doktorlar çevresinde gördüğü, eğitim verdiği veya muayene ettiği "radikal dinci"leri en yakın yetkiliye ihbar edebilecek. Plan ilk olarak Müslüman ağırlıklı semtlerde uygulanacak. Bölgenin öğretmenlerine ve doktorlarına özel yetkiler verilecek. Bu kişiler elini tokalaşmaya vermeyen, doktor muayanesinde soyunmak istemeyen Müslümanları fişleyebilecek.

 

AKŞAM

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler