YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Times uyardı: İstanbul kaygılandırıyor
İngiliz The Times Gazetesi, dünyada bazı yerlerin deprem açısından tehlikede bulunduğunu söyleyerek "İstanbul da kaygılandırıyor" yorumunu yaptı.
Times uyardı: İstanbul kaygılandırıyor
19 Nisan 2010 / 11:28 Güncelleme: 19 Nisan 2010 / 11:28

Ulster Üniversitesi'nden Profesör John McCloskey'nin "Hayatımda bir milyon insanı öldüren bir depremi görmeyi bekliyorum" sözlerini aktaran gazete, Sumatra, Tahran gibi bazı yerlerin özellikle riskte olduğunu belirterek "Diğer bir kaygı İstanbul" diye yazdı.

Olasılık yüzde 60
Gazete İstanbul ile ilgili şu uyarıyı yaptı: "Bilim adamları, Kuzey Anadolu fayının kuzeybatısında bulunan Türk kentinin önümüzdeki 30 yılda büyük bir deprem yaşaması olasılığını yüzde 60 olarak tahmin ediyor. İstanbul, son 1500 yılda en az bir düzine ciddi depreme maruz kaldı."

Biri çok büyük 18 deprem
The Times, İzlanda'daki yanardağ olayının, dünya çapında dramatik sismik faaliyetlerinin meydana geldiği bir dönemde olduğuna da dikkat çekerek son altı ayda Samoa, Sumatra, Haiti, Şile ve Çin'de yaşanan depremleri anımsattı. Tahminlere göre, gelecekte 7 ile 7.9 arasında şiddetteki 17 adet büyük deprem ve 8 üstündeki şiddetten çok büyük bir deprem beklendiğine işaret eden gazete, yine dünyada gerek deprem, gerek yanardağ aktivitesinin normal düzeylerde olduğunu kaydederek "Dramatik bir biçimde değişen ölen insanların sayısıdır" ifadesini kullandı.  (Hürriyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler