YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİKA'nın Arakana desteği sürüyor
TİKA'nın Arakana desteği sürüyor
18 Ocak 2016 19:02
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye'nin Myanmar Büyükelçiliği ve Arakan Yerel Hükümeti iş birliğinde, Myanmar'ın Arakan (Rakhine) kalıcı konut yapımı çalışmaları devam ediyor.

TİKA'dan yapılan açıklamada, Myanmar Büyükelçiliği, TİKA ve AFAD ve Arakan Yerel Hükümeti iş birliğiyle, köylerinden edilmiş ve evleri yanmış yaklaşık 30 bin Müslümanın eski yerlerine yerleştirilmesini içeren bir proje başlatıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, 6 ana kademeden oluşan proje kapsamında şu ana kadar ikinci ve üçüncü kademelerin tamamlandığı, yaklaşık 1500 bambu evin inşasının bitirilerek, hak sahiplerine teslim edildiği ifade edildi.

Projenin ikinci etabı dahilinde, Arakan BölgesiKyauk Taw İlçesi İn Bar Yi Köyü'nde 236, Myauk Oo İlçesi Pure İn Köyü'nde 102, Yin Thi Köyü'nde 183 olmak üzere 521 adet evin bitirildiği belirtildi.

Açıklamada, üçüncü etap çerçevesinde de Min Byaer İlçesi Thar Dar Köyü'nde 107, san Htoo Tan Köyünde 43, Sam Ba Lay Köyü'nde 114, Aung Taing Köyü'nde 43 ve Thayet Oak Köyü'nde 140 olmak üzere 447 ev inşa edilerek, hak sahiplerine teslim edildiği kaydedildi.

Projenin çok büyük sevinç ve mutlulukla karşılaşılandığı belirtilen açıklamada, hak sahiplerinin kendi imkanları ölçüsünde katkı yaparak, daha dayanıklı ve sağlam evler inşa ettikleri ifade edildi.

Zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanların, her fırsatta Türkiye ve Türk halkına şükranlarını ifade ettikleri vurgulanarak, yapılan hizmet ve sağlanan destekten dolayı çok mutlu oldukları dile getirildi.

Arakan'da yaşanan 2012 saldırıları sonrası binlerce ev ve yüzlerce köy ateşe verilmişti. Bölgede, 100 binden fazla Müslüman geçici kamp ve yerleşim alanlarında yaşam mücadelesi veriyor. 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler