YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİKA'dan Senegalli tasarımcılara mesleki eğitim desteği
TİKA'dan Senegalli tasarımcılara mesleki eğitim desteği
19 Ocak 2016 19:40
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Senegal Moda Dikiş Nakış Enstitüsü'nde çalışan öğretmenler için eğitim programı düzenledi.

Başkent Dakar'daki Senegal Moda Dikiş Nakış Enstitüsü'nde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile TİKA işbirliğinde gerçekleştirilen programda, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden gelen iki öğretmen 14 kursiyere, 8 gün süresince dikiş, nakış ve tasarımın detaylarını anlattı.

Eğitim çalışmalarını inceleyen TİKA Dakar Program Koordinatörü Kutluhan Yücel, Türkiye'den gelen usta eğitimcilerin, Senegalli eğitimcilerle tasarım konusunda bilgilerini paylaştıklarını söyledi. 

Proje eğitmenlerinden, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi giyim üretim teknolojisi öğretmeni Emine Vahapoğlu da öncelikle eğitimde verilmesi gereken detayları ve Senegalli meslektaşlarının ihtiyaçlarını tespit ettiklerini kaydederek, "Belirlediğimiz bir model doğrultusunda kalıp hazırlayarak tasarımlarımızı en son üretim aşamasına kadar getirdik" dedi.

Eğitime katılan, Senegal Moda Dikiş Nakış Enstitüsü öğretmenlerinden ve aynı zamanda tasarımcı olan Ndeye Fatou Souare, verilen eğitimin kendileri için çok faydalı olduğunu ifade ederek, "Türkiye'den gelen öğretmenlerle bir elbiseyi sıfırdan yapmayı öğreniyoruz.Türk hocaların tecrübesinden daha fazla faydalanabilmek için bu işbirliğinin devam etmesini istiyoruz"diye konuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler