YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİKA'dan Özbekistan'a ambulans desteği
TİKA'dan Özbekistan'a ambulans desteği
08 Nisan 2016 12:37
Özbekistan’da faaliyet gösteren Sağlıklı Evlat Vakfına TİKA tarafından hediye edilen 10 ambulansın teslimi için tören düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Sağlık Bakanı Anvar Alimov ile TİKA tarafından yürütülen projelerin açılış programına katıldı.

Özbekistan’da faaliyet gösteren Sağlıklı Evlat Vakfına TİKA tarafından hediye edilen 10 ambulansın teslimi için tören düzenlendi.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Süleyman Kızıltoprak, Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Namık Güner Erpul ve Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov’un da katıldığı törende konuşan Çam, amaçlarının Özbekistan’da sağlıklı bir neslin büyümesine katkıda bulunmak olduğunu kaydederek, 2016'yı "Sağlıklı Anne ve Çocuk Yılı" olarak ilan eden Özbekistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesine TİKA olarak katkıda bulunmalarının sevindirici olduğunu belirtti.

2014 yılında geldiği Özbekistan’da, Sağlıklı Evlat Vakfı Başkanı Svetlana İnamova’dan vakfa bağışlanan iki ambulansın yılda ortalama 20 bin vatandaşa hizmet verdiğini öğrendiğini anımsatan TİKA Başkanı Çam, bundan yola çıkarak Özbekistan’a TİKA olarak 10 ambulansı hediye ettiklerini dile getirdi. Çam, bu ambulansların Özbekistan’ın tüm köylerini dolaşarak, Özbek halkına hizmet götüreceğine inandığını ifade etti.

Sağlıklı Evlat Vakfı Başkanı Svetlana İnamova da TİKA ile uzun yıllardan beri sıkı işbirliği içerisinde olduklarını kaydederken, TİKA’nın şimdiye kadar ülke genelinde çok sayıda projeyi desteklediğini anlattı. İnamova, 10 ambulansı kendilerine teslim eden Türkiye hükümetine teşekkürlerini iletti.

Çam, TİKA Taşkent Program Koordinatörü Süleyman Kızıltoprak ve Büyükelçi Erpul, TİKA tarafından hediye edilen ambulansların anahtarını Sağlıklı Evlat Vakfı çalışanlarına teslim etti.

Teslim töreni çerçevesinde, Özbekistan’ın ünlü “Aram” çocuk müzik ekibi ve genç müzisyenler orkestrası çeşitli şarkı ve müzik gösterilerini sundu. Çam ve beraberindeki heyet, daha sonra ambulanslarda incelemelerde bulundu.

TİKA Başkanı Çam, Sağlık Bakanı Alimov ile Tarım ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Ergaşev ile görüştü

TİKA Başkanı Serdar Çam, Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov ve Özbekistan Tarım ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Sabir Ergaşev ile birer görüşme yaptı.

Çam, TİKA’nın Özbekistan’daki sağlık, eğitim ve Aral Gölü felaketinin akıbetlerinin yumuşatılması gibi birçok alandaki projelere destek verdiğini kaydederek, bundan sonra da Özbekistan’daki çeşitli alanlardaki projeleri desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Ergaşev ile görüşmesinde de Çam,  2014 yılında Özbekistan’da düzenlenen Aral Gölü felaketiyle ilgili uluslararası bir konferansa katıldığını, bu çerçevede yörede söz konusu çevre felaketinin akıbetlerinin giderilmesine ilişkin gerçekleştirilmekte olan projeleri yerinde inceleme fırsatı bulduğunu anımsatarak, Aral Gölü felaketinin tüm dünyanın önem vermesi gereken bir çevre sorunu olduğunu vurguladı.

Çam, bu toprakların manevi gücüyle Türkiye’nin büyüdüğünü ve bundan dolayı Türkiye’nin bu topraklara karşı şükran borcu olduğunu ifade ederek, bu kapsamda TİKA’nın bu ülkede gerçekleştirilecek her türlü projeye destek sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi. Çam, ayrıca Türkiye’de tarım ve sulama sektöründe elde ettiği deneyimleri yerinde incelemek amacıyla Özbekistan Tarım ve Su İşleri Bakanlığı heyetini Türkiye’ye davet etti.

Taşkent Türk Okulu’nun açılışı

Serdar Çam TİKA Taşkent Program Koordinatörü Kızıltoprak ile TİKA tarafından tadilat ve tefrişatı yapılan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Taşkent Türk İlk ve Orta Okulu’nu ziyaret ederek, okulun açılış kurdelasını kesti. Sonrasında, okulu gezerek incelemelerde bulunan Çam, okul öğrencileri ile bir süre sohbet ederek, hediyeler dağıttı. Taşkent Türk Okulu öğrencileri de açılış töreni çerçevesinde, şiirler okudu, şarkılar söyledi.

Özbekistan Kadın Girişimciler Derneği binasının açılışı

TİKA Başkanı Çam ve beraberindeki heyet, daha sonra TİKA’nın desteğiyle tadilatı yapılan Özbekistan Kadın Girişimciler Derneği’nin binasının açılışına katıldı.

Serdar Çam, Taşkent ziyareti çerçevesinde, Özbekistan Sağlık Bakanı Anvar Alimov ve Süleyman Kızıltoprak ile TİKA’nın desteğiyle Özbekistan Jinekoloji ve Kadın Hastalıkları İhtisas Merkezi bünyesinde kurulan Tıbbi Simülasyon Eğitim Merkezi’nin açılış törenine de katıldı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler