YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİKA, Afganistan'da Türkçe kursu açtı
TİKA, Afganistan'da Türkçe kursu açtı
04 Haziran 2015 13:11
TİKA, Afganistan'daki hizmetlerine Türkçe kurs açarak devam etti.

Afganistan'da çok sayıda projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Türkçe kursu açtı.

Sultan Raziye Kız Lisesi'nde düzenlenen kursun açılış törenine, Belh İl İktisat Müdürü Abdurrahman Samadi, Belh il Eğitim Müdürü Mevlevi Abdulaziz Aziz, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan ve kursiyerler katıldı.

Belh il Eğitim Müdürü Azizi, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçmişte İslam'ın merkezi olduğunu tarihi okuyan herkesin bildiğini, eskiden İslam dünyasının Türkiye'nin çevresinde toplandığını söyledi.

Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığını ifade eden Aziz, Türk devleti ve halkının, Afganistan halkının yaralarını sarmak için her zaman çaba gösterdiğini belirtti.

Aziz, ''Bir dili öğrenmek o ülke konusunda bilgi sahibi olmak anlamına da gelir, daha önce de olduğu gibi Türkçe kursunun açılması için çabalayan TİKA yetkililerine teşekkür ediyorum'' dedi.

TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan da bir ülkenin gelişmesinin eğitimden geçtiğini, bu amaçla Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afganistan'da 90'a yakın okul inşa ettiğini vurguladı.

Karadoğan, ''Yaklaşık 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Türkçe, aynı zamanda dünya dilleri arasında en eski tarihe sahip olan dildir. Dünyada en çok konuşulan beşinci dil olan Türkçe, dünyadaki en zengin dillerden biridir'' diye konuştu.

Afganistan'daki öğrencilerin Türkçeye olan ilgisini gördükten sonra kurs açma kararı verdiklerini söyleyen Karadoğan, kurs sayesinde 140 kız ve erkek öğrencinin Türkçe öğreneceğini, talep gelmesi durumunda kursların devam edeceğini bildirdi.

Törenin sonunda öğrencilerin eğitim süresince okuyacağı kitaplar dağıtıldı.

 

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler