YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİKA Afganistan’da bir okulu onardı
TİKA Afganistan’da bir okulu onardı
16 Mayıs 2015 18:46
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın başkenti Kabil’de kötü durumda ve tadilata ihtiyaç duyan bir liseyi onardı.

Kabil’in Pağman ilçesinin kırsal bölgesinde bulunan ve bin 200 öğrencinin eğitim gördüğü Çevki Ergande Lisesinin boyası ve saç kaplaması dahil olmak üzere tüm tadilatı TİKA tarafından yapıldı.

Çevki Ergande Lisesinde bu nedenle düzenlenen törene konuşan TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Türkiye ve Afganistan’ın iki dost ülke olduğunu ve bir birine destek vereceğini vurgulayarak, Türkiye’nin Afganistan'a destek vermeyi devam ettireceğini söyledi.

Şahin, Çevki Ergande lisesine daha fazla destek vereceklerini belirtti.

Afganistan Eğitim Bakanlığı Yetkililerinden Abdul Halik yaptığı açıklamada, TİKA’nın Çevki Ergande lisesine verdiği desteğin çok önemli olduğunu dile getirerek, “Okulun durumu çok kotu idi, kışın sınıfların içine su damlıyordu, ama artık öğrenciler lisede rahat edecekler” dedi.

Lise öğrencilerinden Ahmad Baryalay ise,  "Değişik yardım kurumları Afganistan’a milyonlarca dolar yardım yaptı, ama bizim okuluma hiç kimse yardım etmemişti, bize yardım eden ilk ülke Türkiye oldu" diye konuştu.

Lise Öğrencilerinde biri, TİKA’nın okullarına yaptığı yardımın önemini anlatmak ve Türkiye’ye teşekkür etmek için yazdığı şiiri okudu.

Çevki Ergande lisesindeki sınıflarda henüz sırası, masası ve içme suyu yok, öğrenciler yerde oturuyor ve içecekleri suyu bir kilometre uzaklıktan getiriyorlar.   

TİKA, ayrıca lisedeki öğrencilere bin adet Kur’an-ı Kerim dağıttı.  

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler