YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
The Economist Erdoğan'ı yerden yere vurdu!
The Economist Erdoğan'ı yerden yere vurdu!
The Economist Erdoğan'ı yerden yere vurdu!
28 Kasım 2008 / 10:02 Güncelleme: 28 Kasım 2008 / 00:00

Haftalık 1 milyon tirajlı İngiliz ekonomi ve haber dergisi The Economist, Başbakan Erdoğan’ın, parti kapatma davası sonrasından günümüze kadar olan icraatlarını değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Ankara çıkışlı haberde "Gittikçe daha otokratik olan Erdoğan verdiği sözlerin hiçbirisini tutamadı. Endişe verici bir biçimde kararsız durumda" denildi.

ENDİŞE VERİCİ BİÇİMDE KARARSIZ


“Partisi kapatılmaktan son anda kurtulan Erdoğan hakkındaki en büyük soru ideolojik olmayan cesur reformlar mı yapacağı yoksa kararsız bir politika mı yürüteceğine dairdi.


Kürt meselesinin tırmanmasıyla bu sorular daha da önem kazandı. Üzerine de küresel finans krizi çıktı. Ancak Erdoğan endişe verici şekilde kararsız olmaya tercih etti.


GİTTİKÇE OTOKRATİK OLDU


Erdoğan gittikçe artan bir şekilde daha otokratik (buyurgan) olmaya başladı ve siyasi rakiplerine koz vermemek için içine kapandı. Bu durum da Türkiye’yi durağan ve başıboş bir görünüm kazanmasına yol açtı. Hiç olmadığı kadar AB’den uzaklaştı.


VERDİĞİ SÖZLERİ TUTAMADI


Erdoğan ikinci kez daha ezici bir çoğunlukla iktidara geldiğinde “Bana oy vermeyenlere bile ulaşacağım” sözü vermişti ancak sözlerinin hiç birini tutmadı. Seçmenine yabancılaşmaya başladı. Partisi içinde başgösteren yolsuzluk skandalları da AKP’yi yorgun ve eski parti görünümüne soktu.”

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler