YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tesisler robot askerlere emanet
Tesisler robot askerlere emanet
25 Ekim 2010 08:39
Amerika, Nevada eyaletinde bulunan bir radyoaktif atık merkezinin güvenliğini robot askerle sağlıyor.

Amerikan Nükleer Güvenlik Yönetimi, Nevada eyaletinde bulunan bir radyoaktif atık merkezinin güvenliğini robot askerlerle korumaya başladı. 

'Mobil Algılama Değerlendirme ve Karşılık Verme Sistemi' (MDARS) adı verilen insansız cihazlar, Hollywood filmlerinde izlemeye alışık olduğumuz robotlara pek benzemiyor. Mikroskoplarla donatılmış bir golf arabası görünümündeki MDARS'ta öldürücü herhangi bir silah bulunmuyor. Bunun yerine robot, davetsiz misafirlere boya mermileri veya biber gazı atıyor. Spot ışıkların ve yüksek çözünürlüklü kameraların monte edildiği robot, karşılaştığı yabancılara karşı "Hey sen!", "Geri çekil!" seslerinin yükseldiği hoparlörlerle donatılmış.

Koruduğu bölgenin etrafında yaklaşık 9 kilometre hızla dolaşan MDARS, Nevada'daki bu siteyi yıllık 1 milyon dolarlık işçi ve ekipman masrafından kurtaracak. 

MDARS'ın değişik silahlarla donatılmış bir modeli, Amerikan donanmasında deneme aşamasında. MDARS'a benzeyen bir robotu 2008'de İsrail de geliştirmişti. 'Guardium' adı verilen robot, ülke kamuoyunda 'silahlı ve kızgın' bir traktöre benzetiliyordu. Maliyeti hayli fazla olan 'Guardium' henüz İsrail ordusu tarafından kullanılmaya başlanmadı.

Cihan

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler