YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröristler harekete geçti! 400 araçlık konvoy
Terör örgütü PYD/PKK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin üzerindeki baskısını azaltmak amacıyla Münbiç’teki unsurlarıyla yığınak yapmaya başladı.
Teröristler harekete geçti! 400 araçlık konvoy
17 Ocak 2018 / 14:22 Güncelleme: 17 Ocak 2018 / 14:39

Münbiç’teki güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, terör örgütü Fırat Nehri’nin batısında yer alan ilçede geniş yığınaklar yapıyor.

400 ARAÇLIK KONVOY

İçlerinde ABD’nin verdiği zırhlı araçların da bulunduğu yaklaşık 400 araçlık konvoy, Münbiç merkezine geldi. Araçlar ve taşıdıkları teröristler daha sonra ilçenin iki noktasına gönderildi.

Yığınaklardan ilki, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin güneydoğu hattının karşısında yer alan Arima beldesi ile Lübnani Çiftliği’ne yapıldı.

AFRİN'E TAKVİYE 

Terör örgütü, ikinci yığınağını, Münbiç’in güneyindeki Silo bölgesinde yapıyor. Silo’daki yığınağın, örgüt ile Beşşar Esed rejiminin arasındaki sınırı oluşturan hatta yapılması, Afrin’e takviye unsur gönderileceği şeklinde değerlendiriliyor. Münbiç’in Afrin ile doğrudan fiziki teması bulunmadığı için, teröristlerin rejim kontrolündeki alandan sevk edilmesi gerekiyor.

MÜNBİÇ'TEKİ ABD ETKİSİ
Münbiç, ABD’nin terör örgütü DEAŞ karşısında verdiği destekle PYD/PKK tarafından ele geçirilmişti. ABD yönetimi Türkiye’ye, DEAŞ’ın çıkarılmasından sonra örgütün ilçeyi terk edeceği güvencesini vermiş ancak sözünde durmamıştı.

ABD, Türkiye’nin yoğun uyarılarına rağmen örgütün ilçede varlık göstermediğini savunmaya devam etmişti.

Amerikan yönetimi, Suriye’de SDG adını kullanan terör örgütü PYD/PKK’yı müttefiki olarak niteliyor ve Münbiç’teki unsurları SDG gücü olarak kabul ediyor.

Esed rejimi, Temmuz 2012'de Afrin'i çatışmadan PYD/PKK’ya devretti. İlçe, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

SİVİLLERİ KALKAN OLARAK KULLANMAYI DA AMAÇLAYAN TERÖRİSTLER, KENTTEKİ BİNALARA YERLEŞTİ
Türkiye, Fırat Kalkanı Harekatı'yla terör örgütü DEAŞ'ı sınırından uzaklaştırıp, PYD/PKK'nın işgalini sınır hattı boyuna yaymasının önüne geçtikten sonra hedefin Afrin olduğunu açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, "TSK, en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini Allah'ın izniyle halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır harekat her an başlayabilir." demişti.

Paniğe kapılan örgüt, unsurlarını gizlemek için Afrin’i çevreleyen yüksek dağların içlerine açılan ve mukavemeti yüksek askeri sığınaklara yöneldi. PYD/PKK'lı teröristler ayrıca örgütün askeri noktaları arasında gidiş geliş imkanı sağlayan üstü kapalı hendeklere gizlendi. Sivilleri kalkan olarak kullanmayı da amaçlayan teröristler, kentteki binalara da yerleşti.

Türkiye-Suriye sınırının yüzde 65'i PYD/PKK'nın işgali altında bulunuyor.

AA

 // Adil
Hurşit Dilaver haklı. Bölgedeki basın mensuplarına sınırlama şart. TV programında terör bölgesinde keskin nişancı olarak görev yapan asker sunucu adını, soyadını, memleketini soruyordu. Olmaz, olmamalı....
18 Ocak 2018 14:14
tuzakladılar,adi kalleşler.abd ,ingiliz,israyil
 // murat
Afrine girdikten sonra büyük binaların içine girmesinler, binaların altı uzaktan kumandalı binlerce kilo patlayıcı ile dolu olabilir....
18 Ocak 2018 Perşembe 08:48
nokta
 // Hadi
Türkiye çapulcu pkk ile değil nato ile şavaşıyor....
18 Ocak 2018 Perşembe 08:44
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler