YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teröre kararlı ve kolektif yanıt verilmeli
Teröre kararlı ve kolektif yanıt verilmeli
16 Ocak 2015 16:14
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, teröre karşı kararlı ve kolektif bir yanıt verilmesi çağrısında bulundu.

Hollande’ın, yeni yıl dolayısıyla Paris’teki diplomatik misyon temsilcilerini Elysee Sarayı’ndaki kabulü sırasında yaptığı konuşmaya geçen hafta ülkeyi sarsan terör saldırıları damgasını vurdu.

Cumhurbaşkanı Hollande, Fransız vatandaşlarının güvenliğinin korunması için hükümetin seferber olacağını belirtti ve bu konuda uluslararası işbirliğinin önemine dikkati çekti.

Terörle mücadelede özellikle AB içindeki işbirliğinin artırılmasını isteyen Hollande, birlik içindeki hava ulaşımında şüpheli yolcuların verilerinin paylaşımı ile ilgili AB direktifinin Avrupa Parlamentosu’nda onaylanmamasını eleştirdi.

Önümüzdeki AB zirvesinde konuyu ayrıntılı şekilde masaya yatırmak istediklerini ifade eden Hollande, AB ülkelerinin de bu konuda Fransa’ya gerekli desteği vermelerini istedi.

Önceki gün yaptığı konuşmada olduğu gibi uluslararası camiayı Suriye konusunda zamanında harekete geçmemekle suçlayan Hollande, son terör saldırılarına rağmen ülkesinin Irak ve Afrika’da terör gruplarına karşı kararlı mücadelesinin süreceği mesajını verdi.

Hollande, Nijerya’da saldırılarını sürdüren Boko Haram örgütünün, insanlık suçu işlediğini söyledi.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler