YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör saldırılarından en çok müslümanlar etkileniyor
Milyonlarca müslümanı katleden batı, müslümanları terörist ilan ediyor. Halbuki terörün en büyük hedefi müslümanlar...
Terör saldırılarından en çok müslümanlar etkileniyor
19 Kasım 2015 / 21:29 Güncelleme: 19 Kasım 2015 / 21:58

Dünyada terör saldırılarından en çok zarar gören 10 ülkenin 7'sini, nüfusunun çoğunluğunu müslüman olan ülkeler oluşturuyor. Ortadoğu ve Afrika'da tırmanan şiddetin ardındaysa, batılı ülkelerin hesapları yatıyor.

Fransa'da düzenlenen saldırıların ardından ortalığı ayağa kaldıran batı, aynı duyarlılığı nedense müslümanlara karşı göstermiyor. Oysa dünya genelinde terörden en çok müslüman ülkeler zarar görüyor.

Ekonomi ve barış enstitüsünün açıkladığı 2014 - 2015 dönemi küresel terörizm endeksi verilerine göre 2014'te dünya genelinde 32 bin 658 kişi terör saldırılarında öldü. Terör saldırılarından en fazla zarar gören ilk 10 ülkenin 7'sini, müslüman ülkeler oluşturuyor.

Rapora göre 2014'te terör saldırıları sonucu ölümlerin yüzde 78'i Irak, Afganistan, Nijerya, Pakistan ve Suriye'de gerçekleşti. Ortadoğu ve Afrika'da tırmanan şiddetin arka planını anlamak için yakın tarihe kısa bir yolculuk yapmak yeterli...

11 eylül saldırılarının ardından 2001 yılında "terörle mücadele" kisvesi altında ABD öncülüğündeki haçlı koalisyonu ile başlatılan Afganistan işgalinde, bugüne kadar 3.6 milyon müslüman katledildi. Ülkede ölüm hala kol geziyor. Milyonlarca Afgan evsiz, işsiz ve geleceğe dair umutları da yok.

Haçlı koalisyonu, Afganistan'ın ardından yönünü Irak'a çevirdi. Son 11 senede Fransa'nın da desteği ile Irak'ta 1.2 milyon müslüman katledildi. 3.5 milyon müslüman da bu savaşta sakat bırakıldı. Ne var ki dünya bu kanlı tabloya Paris saldırılarına verdiği tepkinin binde birini bile vermedi.

Filistin'in topraklarını işgal eden, masum halkının kanını oluk oluk kan akıtan İsrail'i başta Fransa ve ABD olmak üzere tüm batı ülkeleri başından beri açıkça destekliyor. Daha geçen yaz, İsrail Gazze'yi kan gölüne çevirdi. 51 gün süren bombardımanda çoluk çocuk, kadın, yaşlı demeden 2 binden fazla müslüman katledildi. Ancak Filistinliler Batı'nın umrunda değil.

Suriye'de de tablo vahim... Batı, Esad yönetimi üzerinden güç yarışına tutuşurken, Suriye'de 300 binden fazla müslüman öldürüldü. Milyonlarcası yerinden yurdundan oldu, Türkiye ve diğer komşu ülkelere sığındı. Batı, mülteci krizi kapısına dayana kadar gelişmelerden memnundu...

Batı'nın kirli eli kara kıta Afrika'nın da üzerinde. Medeni Avrupa'nın insan hakları ve demokrasi bayraktarı Fransa, yüz yıldır kabadayılık yaptığı Afrika'daki 14 sömürgesinden her yıl 500 milyar dolar haraç kesiyor.

Küresel terörizm endeksi verilerine göre, Afrika'nın en büyük petrol üreticisi olan Nijerya 2014 - 2015'te terör saldırılarında ölüm oranı artışında yüzde 300 ile birinci ülke oldu. Eski İngiliz sömürgesi Nijerya'da, 7 bin 512 kişi terör saldırılarında öldü.

Obama yönetimi Boko Haram'la mücadele bahanesiyle Nijerya'nın komşuları Çad ve Kamerun'a asker gönderdi. Bu hamle ABD'nin Nijerya'yı işgal planı olarak yorumlandı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler