YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör Paris turizmini vurdu
Terör Paris turizmini vurdu
31 Mayıs 2016 04:50
Kasım ayında meydana gelen saldırılar sonrası Paris’i ziyaret eden turist sayısında önemli ölçüde düşüş yaşandı

Bölgesel Turizm Komitesi’nin raporuna göre, bu yılın ilk 3 ayında Paris’i ziyaret eden yabancı turist sayısında önemli ölçüde düşüş yaşandı. Buna göre 2016’nın ilk üç ayında Paris’teki otellerde doluluk oranı bir önceki yılın ilk üç ayına oranla yüzde 7,7 azaldı. Otellerdeki doluluk oranı bu düşüşle yüzde 56 oranında gerçekleşti.

Terör ve sosyal olaylar nedeniyle Paris’ten uzak duranlar arasında ilk sırayı Japonlar alıyor. 

Başkenti ziyaret eden Japonların sayısı 2015 yılının ilk 3 ayına oranla yüzde 56 geriledi. İkinci sırada yüzde 35’lik düşüşle Ruslar yer alıyor. 2015’te özel kampanyalar sayesinde yüzde 49 oranında artan Çinli turist sayısında da yüzde 13,9 gerileme meydana geldi. 2015 yılında "24 saatte vize" gibi özel kampanyalar sonrası Paris’e gelen Çinli turist sayısı 1,2 milyona çıkmıştı. Fransa’nın komşusu İtalya’dan gelen turist sayısında ise yüzde 24’lük düşüş yaşandı.

Uzmanlar, Paris’teki mevcut istihdamın yüzde 18,8’inin turizm sektörüne bağlı olduğunu ve şehrin bütçesinin yüzde 13’ünün yine turizm gelirinden sağlandığını söylüyor.

Yaz rezervasyonları da düşüşte 

Otelcilik ve Endüstri Meslekleri Birliğine (UMIH) göre, bu yaz Paris’e yapılan rezervasyonlar önceki yaza göre yüzde 20 ile yüzde 50 arasında düşüş gösterdi.

Bu arada, Fransa’yı karıştıran çalışma yasası gösteri ve grevleri nedeniyle ekonomik göstergeler yeniden düşüşe geçti. Ulusal Bağımsız Otelciler Birliğinin araştırmasına göre, son haftalarda düzenlenen gösteri ve grevler nedeniyle başkent Paris’te otellerin doluluk oranı, terör saldırılarının düzenlendiği 13 kasım 2015 haftası seviyesine düştü. Fiyatlarda ise yüzde 22 oranında gerileme söz konusu.

Dışişleri ve Paris Belediyesinden kampanya

Turizm sektöründeki düşüşün önüne geçmek amacıyla Fransız yetkililer ve sektör temsilcileri kampanyalar düzenliyor. 

Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, "Destination Paris" isimli kampanyayı bu sabah tanıttılar. "Made in Paris" sloganlı kampanya ile dünyanın en çok turist çeken kentlerinden Paris'i yeniden cazibe merkezi yapmak hedefleniyor.

Paris’in içinde bulunduğu Ile de France bölgesi, yıllık 47 milyon turist ile dünyanın en çok turist çeken bölgelerinden. Fransa, yılda 84,5 milyon turist ile dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler listesinde bulunuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler