YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör örgütü köşeye sıkıştı
Terör örgütü köşeye sıkıştı
17 Haziran 2010 10:54
İran, Suriye ve Avrupa'da etkili operasyonlar sonucu iyice köşeye sıkışan terör örgütünün, içine girdiği finans krizini aşmak için her yolu denediği ileri sürüldü.

Türkiye, İran ve Suriye'nin yanı sıra, Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen etkili operasyonlar sonucunda güç durumda kalan terör örgütü PKK'nın, finansman krizini aşmak için her yolu denediği bildirildi.

Terör örgütü PKK'nın, ''festival'' ve ''spor'' etkinlikleri maskesi altında Marsilya'da 19 Haziran 2010 tarihinde düzenleyeceği bir etkinlikten yaklaşık 350 bin avro finansman sağlamayı planladığı kaydedildi. Terör örgütünün üst düzey sorumlularından olan ve 15 Ağustos 2003'te ''örgüt içi hesaplaşmaya kurban'' gittiği öne sürülen Engin Sincer adına düzenlenen etkinlikle ilgili 32 bin biletin hazırlandığı belirlendi.

Terör örgütü PKK mensuplarının, tanesi 10 avro olarak satışa çıkarılan festival giriş biletlerini, Marsilya'daki Kürt kökenli esnafa zorla satmaya çalıştıkları, almak istemeyenleri tehdit ettikleri öne sürüldü.

Fransız güvenlik birimlerine yönelik şikayet ve ihbarların artması üzerine, Adli Polis Yönetim Merkezi ve Anti Terörist Birimi'nin Kürt kökenli esnafı, kendilerinden haraç isteyen veya zorla bilet satmak isteyen PKK'lılara karşı konulması ve para verilmemesi yönünde uyardığı öğrenilirken, ''herhangi bir sebeple örgüte maddi yardımda bulunan iş yeri sahiplerinin ayrıntılı mali denetim altına alınacağının'' bildirildiği kaydedildi.

PKK tarafından adına Marsilya'da etkinlik yapılması planlanan Engin Sincer, ''Eve Dönüş Yasası''nı savunduğu gerekçesiyle örgütten dışlanmıştı. Ölümü tartışmalı olan ve örgüt içi kadrolardan gizlenen Sincer'in Murat Karayılan'ın talimatıyla infaz edildiği medyada yer alınca, örgüt basın açıklaması yapmak zorunda kalmış, ''kaza kurşunuyla öldüğünü'' öne sürmüştü. Olayın örgüt içinde ve kamuoyunda uzun süre tartışılmasının ardından terör örgütü Engin Sincer'e 50 bin avro harcayarak anıt mezar yaptırmıştı.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler