YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Terör bu kez kendi merkezini vurdu
Tamer Korkmaz, normal koşullarda dünyada gerçekleşen terör eylemlerine doğrudan ya da dolaylı destek veren ABD'nin, aynı olaylar kendi başına geldiği zaman ahlanıp sızlanmaması gerektiğini ifade etti.
Terör bu kez kendi merkezini vurdu
14 Haziran 2016 / 08:55 Güncelleme: 14 Haziran 2016 / 09:39

Kanal A'da yayınlanan dün gece Fahrettin Damga'nın moderatörlüğünü üstlendiği 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz, ABD'yi vuran terör tehdidinin ülke ve dünya siyasetini nasıl etkileyebileceğine dair değerlendirmelerde bulundular. 

İşte programda konuşulanlardan önemli satırbaşları: 

TERÖR BU SEFER KENDİ MERKEZİNİ VURDU!

Terörün merkezi olarak gösterebileceğimiz ABD'nin dünyanın her yerinde terör saldırılarına destek verirken aynı durum kendisinin başına geldiğinde sesini çıkarmaya hakkının olmadığını ifade eden Korkmaz, "Etme bulma dünyası diye bir tabir var. 11 Eylül'den sonra ABD'de en kanlı terör saldırısı gerçekleşti. Ancak burada Ortadoğu ve dünyadaki siyasal olaylara denk düşen bir saldırı.

Men dakka dukka. Çalma kapını çalarlar kapını. ABD El Kaide'den ayrılan DAEŞ'in kurucusu. CIA ve Mossad öncülüğünde bir terör örgütü kurulduğu ifade edildi.
El Kaide'nin bir terör örgütü olduğu şüphesiz

Bu tür örgütler değişik şekillerde ortaya çıkabiliyor ve gün geliyor örgütü kuran güç merkezini vurmaya başlıyor. Bu DAEŞ olayında da böyle oldu.

DAEŞ ile en büyük mücadeleyi Türkiye görüyor. Türkiye 2000 civarında DAEŞ'li öldürüldüğü Genelkurmay tarafından açıklandı. DAEŞ iftirasına uğrayan da buna rağmen Türkiye. Bir diğer taraftan da Fransa var. DAEŞ'e katılım oranı olarak da yüksek oranlara sahip bir ülke. Aynı Fransa YPG terör örgütüne özel birliklerini gönderdi Kuzey Suriye'de savaşsın diye. ABD ile YPG/PKK arasındaki ilişki çok açık. Elbiselerindeki armaya kadar birlikteler.

Obama konuşuyor. Bir terör saldırısı oldu diye. Bu konuşmayla şimdiye kadar anlattıkları zırvaya bir yenisini daha eklediler. ABD hedef olduğu zaman canı yanıyor. Son bir yılda PKK ve YPG'ye verdikleri desteği ise hiç hesaba katmıyorlar. Siz bir terör örgütüne bu kadar destek verirseniz, sonra IŞİD bizi vurdu diye ağlayacaksınız. Böyle bir şey yok" şeklinde ifade etti 

TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE ABD'Yİ YENMİŞTİR

Tamer Korkmaz, terörün destekçilerinden ABD'nin başına gelenlerden sonra, Türkiye'nin terörle mücadelesinde önemli başarılar elde etmesinin terör destekçisi ABD'yi de yendiğini kanıtlar nitelikte olduğunu söyleyerek, "Bütün bu terör örgütlerinin anası ABD'dir. 

Ortadoğu'da, dünyanın dört bir yanında terör üzerinden savaşın merkezidir. Türkiye'de yaşadığımız PKK saldırılarında Türkiye aynı zamanda ABD ile ve Avrupa devletleriyle mücadele ediyor. Büyük bir ilizyon var. Demokrasi ilizyonu. Nasıl bir ilizyon bu diye soracak olursak. Mısır'da darbe oluyor Avrupa ve ABD olarak darbeyi destekliyorsunuz. PKK'nın Suriye uzantısı YPG demiyorsunuz. Üstüne üstlük biz terör örgütü kabul etmiyoruz, diyorsunuz. Böyle olunca terör örgütlerinin patronu olunca başınıza bu olaylar gelince söylenmeyeceksiniz.

ABD, Haçlı Siyonist konsorsiyumunun lokomotif ülkesi olarak gelmiş geçmiş bütün terör saldırılarının arkasında olan ülkedir. Türkiye terörle mücadelede böylesine başarılar elde ederek aynı zamanda ABD'yi de yenmiş oluyor. 

O yüzden ABD'ye bağlı ve bağımlı olan Türkiye'deki destekçileri terör bitmesin diye direniyor. O saldırıyı öylesine kınayan bir ABD var. Önce canla başla teröre destek veriyorlar sonra lafta bir kınama yapıyorlar" dedi.

YAŞANAN OLAYLAR ABD'NİN TAVRINI NASIL ETKİLEYECEK?

ABD'nin hiçbir devletle arasında iyi bir ilişkinin olmadığını, terör destekleyisi olduğu müddetçe durumun değişmeyeceğini ve ABD ile gizliden savaşan devletlerin bundan sonra açıktan mücadele etmeye başlayabileceğini belirten Celal Kazdağlı, "ABD'nin içerideki ve dışarıdaki tavırları ayrı. İçerideki tavrı biraz daha değişecektir. Ama bu tür saldırıların ABD'de önümüzdeki günlerde artabileceğini de görebilmek lazım. Dolayısıyla bu saldırılar yoğunlaştıkça ABD kendi iç siyasetinde sıkışacak, İslam'a karşı bakışı, teröre karşı bakışı çok tartışılacaktır ve kırılma noktasını da beraberinde getirecektir.

Yaşanan gelişmeler ABD'nin ilerleyen günlerde sıkışacağını, kendi içinde bir hesaplaşma yaşayacağını gösterir nitelikte. Bu olayın birinci tarafı. İkinci tarafı ise dünya kamuoyunu çok fazla ilgilendirmemekle birlikte 5-10 yıl içerisinde gündeme gelecek olan LGBT dediğimiz eşcinsel tartışması. Obama bir takım haklar vermişti. Trump bu hakları geri almak istiyor.
Bu başka bir tartışmayla birlikte tüm dünyada propagandası yapılan bir olaya dönüştürebilir. 

Onun dışında bugün geldiğimiz IŞİD'le mücadele nasıl etkilenir diye soracak olursak, ABD ve Batı kendi kamuoylarında onay görmüş oluyorlar. 'Siz IŞİD diyordunuz, biz fazla itibar etmiyorduk, gerçekten bir tehdit varmış, bu sorunu halledin' diye bir kredi vermiş olacaklar. 
Gayri yasal olarak danışman olarak gönderdikleri pek çok askeri artık kongre onayıyla gönderebilecekler. Bölgede askeri varlıkları olacak. 

Peki neden böyle bir askeri varlık bulundurmaya çalışıyorlar. Çünkü bölgede ABD ile ittifak kurabilen herhangi bir devlet yok. Türkiye ile arası iyi değil. Irak, Suriye diye bir devlet yok. Suudi Arabistan ve Katar'la ilişkileri kötü. Halklar nezlinde baktığımızda büyük bir öfke var.

En son dayanabildiği tek örgüt YPG. Onun üzerinden varlığını sürdürüyor ve dünyadan topladığı paralı askerlerle güç oluşturmaya çalışıyor. Bu onun ne kadar güçsüz olduğunu gösteriyor aslında.

Gerçekleşmiş olan bu saldırı ABD'nin siyasetinin talebini karşılayacaktır. Bölgeye daha çok asker, yığınak yapması demek, bölgede insanların nefretini daha çok kazanması anlamına gelecektir. Örtülü olarak savaşan devletler, başta Türkiye olmak üzere, ABD ile açıktan mücadele eder hale gelebilirler. Bu tür gelişmeler yaşanabilir" şeklinde konuştu.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

IKINIYORUZ ABD
 // gökmen
Abd yi kana bulayan terörü ıkınalım bari...
14 Haziran 2016 08:27
 // Hayati fanioğlu
Etme bulma dünyası ....
14 Haziran 2016 06:17
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler