YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temyiz duruşmasının tarihi...
Temyiz duruşmasının tarihi...
13 Nisan 2011 15:10
Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'la ilgili İsveç'e iade kararının temyiz duruşması 12-13 Temmuz günleri yapılacak.

Assange'ın avukatları, İngiliz Woolwich Ceza Mahkemesinin şubat ayındaki İsveç'e iade kararı için temyize başvurmuşlardı ancak temyiz duruşmasının tarihi belirlenmemişti.

12-13 Temmuz günlerinde yapılmasına karar verilen ve iki gün sürmesi beklenen temyiz duruşması, Londra'da temyiz davalarına bakan Yüksek Mahkeme'de yapılacak.

Julian Assange, Woolwich Mahkemesinin kararının yeterince incelenmeden verildiğini ve kurucusu olduğu Wikileaks'in yayımladığı gizli belgelerden ayrı tutulamayacağını savunmuştu. Assange'ın avukatları da Wikileaks'in kurucusunun İsveç'e iadesinin önlenmesi için kararı temyiz mahkemelerine, gerekirse de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) götüreceklerini ifade etmişlerdi.

İsveç'te iki kadına tecavüz etmekle suçlanan Assange, bu ülkeye iade edilmesi durumunda ABD'ye gönderilme ihtimalinden korkuyor. 39 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange aralık ayında, İsveç'in Avrupa genelinde tutuklama emri çıkarmasıyla Londra'da gözaltına alınmış ve dokuz gün gözaltında tutulduktan sonra kefaletle şartlı tahliye edilmişti.

Assange, 16 Aralık'tan bu yana bağımsız gazeteciliği savunan Frontline Kulübü'nün kurucusu ve arkadaşı Vaughan Smith'in İngiltere'nin doğusunda bulunan Suffolk'daki malikanesinde kalıyor. Ayak bileğine kaçmaması için elektronik kelepçe takılan, ayrıca her gün karakola giderek bildirimde bulunan Assange, günün belli saatlerinde sokağa çıkabiliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler