YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Temsilciler Meclisi üyelerinden Kerry'ye Türkiye mektubu
Temsilciler Meclisi üyelerinden Kerry'ye Türkiye mektubu
05 Şubat 2015 21:06
ABD Temsilciler Meclisi'nin 88 üyesi, Dışişleri Bakanı Kerry'ye Türkiye'de basın özgürlüğünün durumunu eleştiren bir mektup gönderdi.

ABD Kongresi'nin 88 üyesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye Türkiye'de basın özgürlüğünün durumunu eleştiren bir mektup gönderdi.

Mektupta Kongre üyeleri, "Türkiye'de son dönemde Türk medyası mensuplarına yönelik gözaltılardan derin kaygı duymaktayız. Güçlü bir demokrasi, gelişmek için hem hoşgörü hem şeffaflık gerektirir, ancak Türk hükümetinin, hükümete karşı sesleri korkutma, gözaltına alma ve baskı altına alma kararı, Türkiye'nin önem verdiğini iddia ettiği demokratik ilkelere bir tehdittir" ifadesine yer verdi.

İstanbul merkezli "paralel yapı" soruşturması kapsamında Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gözaltına alınmasına değinilen mektupta Kongre üyeleri, gözaltına alınan basın ve medya şahıslarının sayısının 29'a yükseldiğini iddia etti ve bu medya mensuplarının Fethullar Gülen'le bağlantılarına dikkat çekti.

Kongre üyeleri mektupta Bakan Kerry'ye, "Bu davalara barışçıl ve uygun bir çözümü teşvik etmek için sizden Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ve hükümetine ulaşmanızı güçlü biçimde istiyoruz" çağrısında bulundu.

Mektupta, "ABD'nin Ortadoğu'daki stratejik bir müttefiki ve NATO'nun kilit üyesi olarak Türk hükümetinin bu korkutma çizgisini terkettiğini ve özgür basın ile muhalif seslere hoşgörüyü kucakladığını görmeyi arzuluyoruz" ifadesi kullanıldı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler