YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tel-Aviv'den sıcak mesajlar
Tel-Aviv'den sıcak mesajlar
12 Kasım 2009 08:34
Türkiye'yi, İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yapmaya çağırdı

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, 23 Kasım'daki Türkiye ziyareti öncesi sıcak mesajlar verdi.

Türkiye'nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'u kabul eden görüşmede Türkiye'yi, İsrail ile Suriye arasında arabuluculuk yapmaya çağırdı.

Edinilen bilgiye göre, basına kapalı yapılan görüşmede Ben Eliezer, İsrail'in bölgedeki uluslarla ilişkilerinde Türkiye'nin önemli bir role sahip olduğunu belirtip, Türkiye'nin İsrail ile Suriye ve İsrail'le Filistinliler arasındaki ilişkilerinde aracılık yapması gerektiğinin altını çizdi ve böylece, İsrail'in de barış sürecini başlatabileceğini vurguladı. Ben-Eliezer, iki ülke arasındaki derin bir dostluğa dayanan bağların, iki ülke stratejik ortaklığının da temeli olduğunu ifade edip, ilişkilerde yaşanan iniş-çıkışlara rağmen, kendisinin bu bağlara büyük inanç bağladığını kaydetti. İsrailli bakanın, Ankara ile Tel Aviv arasında 'Anadolu Kartalı' tatbikatının iptali ve 'Ayrılık' dizisi sebebiyle gerginliğin yaşandığı bir dönemde verdiği sıcak mesajlar manidar bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler