YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Teksas FETÖ okulları için harekete geçti
Teksas Eğitim Ajansı, FETÖ ile bağlantılı, eyaletin en büyük sözleşmeli okul ağına sahip Harmony okulları hakkında resmi soruşturma açma kararı aldı.
Teksas FETÖ okulları için harekete geçti
30 Temmuz 2016 / 18:54 Güncelleme: 30 Temmuz 2016 / 18:55

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bağlantılı olduğu bildirilen ABD'nin Teksas eyaletindeki Harmony Okulları hakkında Teksas Eğitim Ajansının resmi soruşturma açmaya karar verdiği bildirildi.

Teksas'taki yerel medyada yer alan haberlere göre, Teksas Eğitim Ajansı, eyaletin en büyük sözleşmeli (charter) okul ağına sahip Harmony Okulları hakkında resmi soruşturma açma kararı aldı.

Tüm finansal işlemler incelenecek

Soruşturma kapsamında, okulun son yıllardaki sözleşmeleri, alım, satım ve kiralama gibi tüm finansal işlemlerinin inceleneceği kaydedildi.

Aynı soruşturma kapsamında Harmony Okullarının, Arkansas'ta FETÖ ile bağlantılı olduğu iddia edilen bir başka okula 1.9 milyon dolar tahvil borcu verdiği ve bunun da araştırılacağı ifade edildi.

Soruşturmanın seyri 11 Ağustos'ta belli olacak

Mayıs ayında "Amsterdam&Partners LLP" adlı hukuk firmasının Teksas Eğitim Ajansına verdiği 38 sayfalık şikayet dilekçesinde, Harmony'deki finansal usulsüzlükler ve düzensizlikler maddeler halinde aktarılmıştı.

Şikayet dilekçesini göz önünde bulunduran ajans, okul yönetiminden Temmuz 2014'ten bugüne kadarki tüm satın alma, sözleşme, satış ve benzeri belge ve bilgileri talep etti.

Cevap vermek için 11 Ağustos'a kadar süresi olan okulların yöneticilerinin vereceği belge ve bilgiler ışığında soruşturmanın seyrinin belli olacağı bildirildi.

"Eğitim sistemimiz tehlike altında"

6 Temmuz tarihinde de Teksas eyalet vekillerinden Dan Flynn, eyalet başsavcısına bir mektup göndererek, Teksas halkının vergilerinin doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesi için Harmony Okullarının soruşturulması gerektiğini belirtmişti.

Flynn, mektubunda, "Bu konuda çok endişeliyim. Çünkü, eğer iddialar doğruysa Teksaslı vergi mükellefleri ve eğitim sistemimiz tehlike altında demektir." ifadelerini kullanmıştı.

FETÖ'nün Türkiye'deki darbe girişiminin ardından FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi istenirken, bir yandan da FETÖ ile bağlantılı olduğu bildirilen sözleşmeli okullarla ilgili soruşturmalar da sürüyor.

İlk resmi soruşturma

2014 yılında ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından başlatılan ve halen devam eden soruşturmada 3 eyaletteki FETÖ okulları mercek altına alınmıştı.

"Amsterdam&Partners LLP" hukuk firması da farklı eyaletlerde eğitim ajanslarına FETÖ okullarındaki usulsüzlüklerle ilgili şikayet dilekçeleri vererek, soruşturma açılması talebinde bulunmuştu.

Bu kapsamda ilk resmi soruşturma Teksas Eğitim Ajansı tarafından, eyaletteki en büyük sözleşmeli okul ağına sahip FETÖ ile bağlantılı olduğu bildirilen Harmony Okullarına açılıyor. 

 

AA

Kesinlikle inandırıcı bulmuyorum
 // Rasim DUMAN
Sâdece, TÜRKİYE'nin artan tepkisini mass'etmek, Türk kamuoyunu sâkinleştirmeye mâtuf, içi boş ve samimiyyetsiz bir tatbikat olarak görüyorum. Bize, "birşeyler yapıldığı, harekete geçildiği" intibâını vermeye çalışıyorlar. Bu Batılılar'ın hangi hususlarda sâmimî, hangilerinde riyâkâr oldukları hususunda, milletçe "uzman" olduk, kariyer yaptık yahu ! Hâlâ aynı numaraları yapmanız, sâdece, sizin ciddî derecede "ebleh" ve "ahmak" olduğunuzu isbât ediyor....
30 Temmuz 2016 Cumartesi 23:35
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler